PoradyZalej zakamieniony czajnik i zostaw na noc. Rano będzie jak nowy

Zalej zakamieniony czajnik i zostaw na noc. Rano będzie jak nowy

Jak usunąć kamień z czajnika?
Jak usunąć kamień z czajnika?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.06.2024 17:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak skutecznie usunąć kamień z czajnika? Wielu z nas ma obawy przed stosowaniem środków chemicznych, a tradycyjne metody nie zawsze dają oczekiwane efekty. Jeśli poszukujesz alternatywnego rozwiązania, poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na usunięcie kamienia z czajnika.

Kamień, który uporczywie osadza się na ściankach naszych czajników, jest wynikiem działania tzw. twardej wody, która niestety jest powszechna w kranach większości polskich domów. Gotowanie wody w czajniku pokrytym kamieniem prowadzi do zmiany jej smaku, koloru oraz właściwości. Warto jednak zaznaczyć, że kamień w czajniku nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia. Ten osad to po prostu związki wapnia i inne minerały, które naturalnie występują w wodzie. Mimo to czajnik należy regularnie odkamieniać. Jak? Oto najlepsze patenty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak odkamienić czajnik domowymi sposobami?

Czajnik powinno się odkamieniać co najmniej cztery razy do roku, jednak w przypadku wody o wysokiej twardości osad powinno się usuwać częściej, w razie potrzeby. Jedną z najpopularniejszych metod odkamieniania czajnika, jest zagotowanie w nim wody z octem. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie.

Z kamieniem w czajniku upora się proszek do pieczenia. Wsyp całą saszetkę proszku do pieczenia do czajnika wypełnionego wodą. Tak przygotowany roztwór pozostaw w czajniku najlepiej na całą noc. Po tym czasie wystarczy wylać zawartość czajnika, a samo urządzenie dokładnie wypłukać i zagotować w nim wodę (taką wodę najlepiej jest wylać, a do spożycia przygotować świeżą).

Jak usunąć osad z kamienia?
Jak usunąć osad z kamienia?© Canva | Aleksandra Selivanova

Co zrobić, żeby pozbyć się osadu z czajnika? Domowe patenty

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się osadu z czajnika jest użycie napoju typu cola. W jego składzie znajdziemy kwas cytrynowy, kwas węglowy i kwas ortofosforowy. Ten ostatni jest wykorzystywany do odkamieniania armatury w ciepłownictwie, a także do produkcji nawozów sztucznych. Kwas węglowy natomiast jest skuteczny podczas czyszczenia toalet lub usuwania plam z tłuszczu z ubrań czy podjazdów.

Dlatego też bez problemu gazowana cola poradzi sobie z kamieniem. Wystarczy wymieszać jedną szklankę napoju z niewielką ilością wody, a następnie zagotować tę mieszankę w czajniku. Po zagotowaniu należy pozostawić ją na 30 minut, a następnie dokładnie wypłukać czajnik i zagotować w nim dwa do trzech razy świeżą wodę.

Na koniec warto wspomnieć o kwasku cytrynowym, który również skutecznie usunie kamień z czajnika. Wystarczy wsypać zawartość saszetki kwasku cytrynowego (ok. 50 g) do czajnika i zalać trzema szklankami wody. Następnie tak przygotowaną mieszankę należy zagotować i odstawić na kilka godzin (najlepiej na co najmniej trzy godziny). Po tym czasie czajnik należy dokładnie wypłukać i zagotować w nim kilka razy świeżą wodę.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także