PoradyZauważyłeś na czekoladzie biały nalot? Mało kto wie, co oznacza i czy jest bezpieczny

Zauważyłeś na czekoladzie biały nalot? Mało kto wie, co oznacza i czy jest bezpieczny

Biały nalot na czekoladzie - czy jest szkodliwy?
Biały nalot na czekoladzie - czy jest szkodliwy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Sea Wave

06.05.2024 16:02, aktual.: 09.05.2024 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy czekolada może się zepsuć? I czy objawem tego jest charakterystyczny, biały nalot na powierzchni? Odpowiedzi na oba te pytania mogą cię zaskoczyć. Jedno jest pewne. Jesteśmy absolutnie przekonani, że po tym artykule już nigdy ponownie nie zadasz tych pytań.

W społeczeństwie istnieje silne przekonanie, że niektóre produkty spożywcze nigdy się nie psują. Przykładem może być miód, którego ta rzekoma cecha stała się jednym z wielu atrybutów przypisywanych płynnemu złotu. I niby wszystko powinno być jasne, ale należy tu pamiętać, że taka "niezniszczalność" musi się jeszcze wiązać z odpowiednim przechowywaniem. Ta zasada dotyczy właśnie miodu. A czy również czekolady?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy czekolada może się zepsuć?

Ustaliliśmy już, że odpowiednio przechowywany miód jest produktem spożywczym o niezwykłej wręcz wytrzymałości. Czy w ten sam sposób należy traktować czekoladę? Niestety nie. Ten artykuł może się zepsuć i jak najbardziej może przyprawić cię o nieprzyjemne konsekwencje gastryczne. Najlepiej jest stosować się do oficjalnych terminów przydatności. Pamiętajmy o tym, że rozkład tłuszczu może wywołać zakażenie bakteryjne, a w czekoladach z dodatkami należy zachować szczególną ostrożność.

Biały nalot na czekoladzie

Skoro wiemy już, że czekolada może się zepsuć, to teraz należy odpowiedzieć na pytanie: czy objawem tego jest charakterystyczny biały nalot na powierzchni? Otóż nie, jest to coś zgoła innego. Chodzi tu o krystalizację tłuszczu kakaowego, która miała miejsce z powodu przechowywanie czekolady w zmiennych warunkach cieplnych. To właśnie takie wahania temperatury sprawiają, że tłuszcz zaczyna przybierać postać białej patyny.

Czekolada może się zepsuć, ale biały nalot o tym nie świadczy
Czekolada może się zepsuć, ale biały nalot o tym nie świadczy© Pexels | Polina Tankilevitch

Czy nalot na czekoladzie jest dla nas groźny? Absolutnie nie, chociaż należy zauważyć, że pokryta nim czekolada może smakować wyraźnie gorzej. Jeśli jednak zauważysz taki efekt na swojej czekoladzie, nie bądź zły na producenta. Jest to, tak naprawdę, oznaka dobrej jakości produktu. Tanie i niezdrowe tłuszcze trans nie dałyby bowiem tego samego efektu, co prawdziwy tłuszcz kakaowy.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także