PoradyZielony, żółty czy brązowy, który banan jest najzdrowszy? Ekspert rozwiewa wszystkie wątpliwości

Zielony, żółty czy brązowy, który banan jest najzdrowszy? Ekspert rozwiewa wszystkie wątpliwości

Zielony, żółty czy brązowy, który banan jest najzdrowszy?Ekspert rozwiewa wszystkie wątpliwości
Zielony, żółty czy brązowy, który banan jest najzdrowszy?Ekspert rozwiewa wszystkie wątpliwości
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Kacperek
25.02.2024 15:53, aktualizacja: 25.02.2024 17:32

Banany to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Cenimy je za słodki smak, dostępność i wszechstronne zastosowanie w kuchni. Ale jaki banan jest najzdrowszy? Czy kolor ma znaczenie? I co dzieje się z wartościami odżywczymi banana podczas dojrzewania?

Zielony, żółty czy brązowy? Wybór bananów może być zagadką, zwłaszcza gdy pojawiają się różnice w ich kolorach i stopniach dojrzałości. Profesor Sven-David Mueller, specjalista ds. żywienia w rozmowie z magazynem "Fitbook", rozwiewa wątpliwości i wyjaśnia, czy rzeczywiście kolor owocu ma znaczenie dla jego wartości odżywczych. Czy zatem warto się zastanowić, który banan wybierać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zielony banan - niedojrzały i niesmaczny

Prof. Sven-David Mueller, ekspert ds. żywienia, odradza spożywanie zielonych bananów. Owoce te są trudne do strawienia i mogą zawierać toksyny, które neutralizowane są dopiero w procesie dojrzewania. Zielone banany mają też niski poziom cukruwysoki poziom skrobi, co sprawia, że ich smak jest mdłycierpki.

Brązowy banan - fermentowany, ale zdrowy

Brązowe banany przeszły już proces fermentacji. Nie oznacza to jednak, że są one niezdrowe. Wręcz przeciwnie, fermentacja może zwiększyć zawartość witaminy B6 i innych korzystnych dla zdrowia związków. Brązowe banany są też słodszebardziej miękkie niż żółte banany, co czyni je idealnymi do smoothie, ciast i innych wypieków.

Żółty banan - złoty środek

Żółte banany to najpopularniejszy rodzaj bananów. Mają one optymalny poziom dojrzałości, co oznacza, że są łatwe do strawienia, słodkie i bogate w składniki odżywcze. Zawierają potas, magnez, witaminę B6 i błonnik, które są niezbędne dla zdrowia.

Dojrzewanie banana - klucz do zdrowia

Według prof. Muellera najzdrowsze banany to te, które dojrzewają naturalnie na drzewie. Owoce te mają wyższy poziom składników odżywczych niż banany, które dojrzewają w sztucznych komorach. Niestety, banany dostępne w większości sklepów dojrzewają sztucznie, co może obniżać ich wartości odżywcze.

Kolor banana a jego wartości odżywcze

Wbrew powszechnej opinii kolor banana nie ma większego wpływu na jego wartości odżywcze. Zarówno żółte, jak i brązowe banany są bogate w potas, magnez i witaminę B6. Główna różnica między tymi dwoma rodzajami bananów polega na ich smaku i konsystencji. Brązowe banany są słodsze i bardziej miękkie niż żółte banany.

Wybierając banany, zwróć uwagę na ich kolor, konsystencję i zapach. Najlepsze banany są żółte lub brązowe, miękkie i pachnące. Unikaj zielonych bananów, które są twarde i bez zapachu.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także