NewsyZnany kucharz porównał mleko w butelce i w kartonie. Nie gryzł się w język

Znany kucharz porównał mleko w butelce i w kartonie. Nie gryzł się w język

Znany youtuber i kucharz wyjaśnia jakie mleko najlepiej kupować/źródło: ViDi Studio/Adobe Stock, YT/youtube.com/@kochamgotowac
Znany youtuber i kucharz wyjaśnia jakie mleko najlepiej kupować/źródło: ViDi Studio/Adobe Stock, YT/youtube.com/@kochamgotowac
Marzena Pęcak

25.07.2023 10:01, aktual.: 25.07.2023 10:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jakie mleko wybierasz podczas zakupów? W butelce prosto z lodówki, czy może jednak w kartonie, które stoi na sklepowej półce? Znany kucharz i youtuber rozwiewa wszelkie wątpliwości i wskazuje tylko jednego faworyta!

Mleko to podstawowy składnik w każdej kuchni. Wykorzystujemy je na wiele sposobów, a gdybym chciała wyliczyć wszystkie, siedzielibyśmy tutaj przez tydzień. Ty na pewno również używasz w swojej kuchni mleka na co dzień, dlatego przeczytaj koniecznie ten artykuł do końca.

Już za moment dowiesz się, jakie mleko kupować najlepiej. Skąd ta wiedza? Otóż podzielił się nią Piotr Ogiński, który prowadzi kanał "Kocham Gotować" na You Tube.

Mleko w butelce czy w kartonie?

Na początku muszę coś wyznać. Otóż do niedawna nie przywiązywałam większej wagi do opakowania, w jakim kupowałam mleko. Czasami decydowałam się na butelkę, a innym razem na karton. Byłam pewna, że nie ma większej różnicy pomiędzy tymi dwoma produktami. Też tak myślałeś? Jeśli tak, ten artykuł powstał również z myślą o tobie. Bo jak się okazuje, ten wybór ma ogromne znaczenie.

Mleko/źródło: Imoflow, pixabay
Mleko/źródło: Imoflow, pixabay

O różnicach pomiędzy mlekiem z butelki a tym sprzedawanym w kartonie, wypowiedział się znawca sztuki kulinarnej, który jednocześnie prężnie działa w sieci. Piotr Ogiński, bo o nim mowa, w przystępny i szybki sposób wyjaśnił całą sytuację.

"Mleko w kartoniku UHT zostało podgrzane do temperatury 135 stopni przez dwie, trzy sekundy. Dzięki temu procesowi to mleko może stać na regałach nawet przez kilka miesięcy, ale nie ma już tych witamin. I tak naprawdę jest to tylko i wyłącznie biała woda z dodatkiem wapnia" - wyjaśnia.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku mleka sprzedawanego w butelce. Jak wyjaśnia pan Piotr, w tym wypadku świeże mleko poddawane jest krótkiej pasteryzacji do temp. 90 stopni oraz mikrofiltracji. Dzięki czemu z jednej strony zabijane są potencjalne bakterie, ale z drugiej nie zostają uszkodzone mikroelementy oraz białka serwatkowe, które zawiera produkt. Zdaniem youtubera to właśnie ta opcja jest najbliższa mleku prosto od krowy.

I jeśli zastanawiasz się, jak długo można przechowywać taki produkt w lodówce, znawca sztuki kulinarnej wypowiedział się i na ten temat. Jak się okazuje mleko w butelce, jeśli oczywiście nie zostało wcześnie otwarte, spokojnie można przechowywać w lodówce do 3 tygodni. Całe nagranie Piotra Ogińskiego odnośnie mleka znajdziesz poniżej.

https://youtube.com/shorts/6xT5yDkdDyY?feature=share

Zanim się pożegnamy, koniecznie daj mi znać, czy wiedziałeś, czym różni się mleko z kartonu, od tego sprzedawanego w butelce. Ja nie miałam o tym zielonego pojęcia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także