NewsyOhydne białe nitki w bananie. Nie trują, a pełnią ważną rolę

Ohydne białe nitki w bananie. Nie trują, a pełnią ważną rolę

Banan pod skórką ma pełno białych nitek. Czy są szkodliwe dla zdrowia? - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Banan pod skórką ma pełno białych nitek. Czy są szkodliwe dla zdrowia? - Pyszności; Fot. Adobe Stock
04.07.2023 13:00

Obrany banan wzbudza obawy ze względu na odrywające się od owocu białe nitki? Wielu osobom włókienka te przypominają robaki. Kolejni są utwierdzeni w przekonaniu, że nitki te szkodzą zdrowiu i należy je od banana oderwać. Jest też inna grupa — kompletnie niezwracających uwagi na włókienka i zjadających banany w całości. Kto ma rację?

Ciągną się wzdłuż owocu. Mają kolor zbliżony do barwy miąższu, a ich konsystencja jest nieco "łykowata". Stąd też dla wielu osób wydają się nieapetyczne. Białe nitki, które ukazują się naszym oczom po obraniu banana, to ważny element owocu. Nie warto ich wyrzucać, a najlepiej zjeść je razem z miąższem. Nie są absolutnie szkodliwe. Wręcz przeciwnie.

Białe nitki z bananów. Jeść czy nie jeść?

Białe, długie i nieco łykowate tzw. nitki z bananów to wiązki przewodzące (łykodrzewne czy sitowo-naczyniowe). Znajdziemy je między skórką banana a jego miąższem, ciągną się wzdłuż całego owocu. Wiele osób nie zwraca na nie uwagi, dla innych z kolei włókna te przypominają robaki, psują smak banana i utrudniają konsumpcję. Pojawiają się też głosy, że nitki te mogą być szkodliwe dla zdrowia.

To mit. Zadaniem tych włókien jest rozprowadzanie substancji odżywczych w bananie. Same nitki zaś są bogatym źródłem błonnika, pomagającego w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. Pozbawiając się ich, tracimy możliwość dostarczenia organizmowi tego cennego składnika. Obierając banana z nitek, tak naprawdę tylko tracimy. Praktyka ta nie ma absolutnie żadnego pozytywnego wpływu na organizm.

Banan - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Banan - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Banan — dlaczego warto po niego sięgać?

Banan zawiera witaminę C, witaminy z grupy B (w tym witaminę B6), potas, magnez i mangan. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który wspiera układ odpornościowy i pomaga w produkcji kolagenu. Witamina B6 jest ważna dla funkcjonowania mózgu i regulacji nastroju. Potas jest niezbędny do utrzymania równowagi elektrolitowej, funkcji mięśni i regulacji ciśnienia krwi. Magnez i mangan odgrywają rolę w wielu procesach metabolicznych w organizmie.

Banan to również doskonałe źródło energii, głównie dzięki węglowodanom, w tym łatwo przyswajalnym cukrom — glukozie i fruktozie. Jest idealną przekąską przed treningiem lub długotrwałym wysiłkiem fizycznym, ponieważ dostarcza szybko dostępnej energii. Zawiera też rozpuszczalny błonnik, który może łagodzić zaparcia poprzez zwiększenie objętości stolca i ułatwianie ruchu jelit.

Ponadto banan zawiera naturalne enzymy, takie jak amylaza, która pomaga w trawieniu węglowodanów. Pomimo swojej słodkości, banan ma średni indeks glikemiczny. Oznacza to, że powoduje mniejsze zmiany poziomu cukru we krwi w porównaniu do niektórych innych źródeł węglowodanów. Banan to także źródło witaminy B6, która odgrywa ważną rolę w syntezie neuroprzekaźników, takich jak serotonina, dopamina i GABA. Te neuroprzekaźniki są istotne dla regulacji nastroju, snu i ogólnego funkcjonowania mózgu. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także