PoradyDo którego kosza wyrzucasz butelkę z oleju? Niemal każdy popełnia karygodny błąd

Do którego kosza wyrzucasz butelkę z oleju? Niemal każdy popełnia karygodny błąd

Gdzie wyrzucić butelkę po oleju? - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Gdzie wyrzucić butelkę po oleju? - Pyszności; Fot. Adobe Stock
31.07.2023 19:56

Do segregacji śmieci należy podjeść z głową. To nietrudna, ale niekiedy wywołująca dylematy czynność. Problematyczne są na przykład paragony, które najczęściej trafiają do pojemnika na papier (powinny do odpadów zmieszanych), czy potłuczone naczynia żaroodporne, których miejsce jest w czarnym kuble. Nie mniejsze trudności sprawia segregacja opakowań po tłuszczach, tzn. butelek, w których znajdował się olej bądź oliwa. Czy wiesz, w którym koszu powinny wylądować?

Prawidłowa segregacja śmieci powinna być absolutną podstawą funkcjonowania każdego domu. Mimo że istnieje tylko pięć frakcji, niektóre odpady sprawiają trudność podczas segregacji. Co zrobić z pustą plastikową bądź szklaną butelką po oliwie czy oleju? Gdzie powinien wylądować zużyty tłuszcz po smażeniu? Sprawdź, by nie popełniać błędu. 

Gdzie wyrzucić butelkę po oleju jadalnym?

Plastikowa butelka, w której był olej bądź oliwa, powinna trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne, czyli do pojemnika żółtego. Nie trzeba jej myć, ponieważ podczas odzysku jest czyszczona w wysokich temperaturach, ale wyrzucamy ją zakręconą. Żeby zminimalizować objętość śmieci, warto zgnieść plastikowe butelki przed wrzuceniem do pojemników na odpady.

Natomiast szklane butelki po oleju jadalnym czy oliwie należy wrzucać do pojemników na szkło (pojemnik zielony). W tym przypadku również nie należy ich myć - to tylko marnotrawienie wody. Pamiętaj jednak, by oddzielić plastikową bądź metalową nakrętkę i wyrzucić ją do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Pojemniki po oleju silnikowym, ze względu na charakter tej substancji, należy zanieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Gdzie wyrzucić butelkę po oleju, a gadzie zużyty olej? - Pyszności; Fot. Pixabay
Gdzie wyrzucić butelkę po oleju, a gadzie zużyty olej? - Pyszności; Fot. Pixabay

Gdzie wylewać olej z patelni? Nie popełniaj tego błędu!

Jak pozbyć się zużytego tłuszczu spożywczego? Wylać go z patelni bądź garnka do toalety lub zlewu? Praktykowanie takich rozwiązań może prowadzić do zatkania rur i kosztownych napraw. Jeśli tłuszczu jest mało, wystarczy, zebrać go z patelni lub innego naczynia za pomocą ręcznika papierowego. Ręcznik należy wyrzucić do kosza na odpady zmieszane, czyli pojemnika o kolorze czarnym. 

Jeśli potrzebujesz pozbyć się większej ilości tłuszczu, przelej go do butelki lub słoika i wyrzuć również do czarnego kosza, czyli na odpady zmieszane. Możesz też zanieść odpad do Mobilnego Punktu Odbioru Odpadów lub PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Upewnij się wcześniej, czy punkt przyjmuje taki rodzaj odpadu do osób indywidualnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także