PoradyDo szafek w kuchni wkładam koper. Znajoma śmiała się, dopóki sama nie spróbowała

Do szafek w kuchni wkładam koper. Znajoma śmiała się, dopóki sama nie spróbowała

Koper w przydomowym ogródku
Koper w przydomowym ogródku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | KUZNETSOVA ANNA

03.09.2023 10:15, aktual.: 03.09.2023 10:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mole spożywcze to zaraza, z którą często musimy się zmierzyć. Zalęgają się w naszej kuchni i po kilku dniach jest ich mnóstwo. Szczególnie upodobały sobie suche produkty. Na szczęście, są sposoby na to, by się ich pozbyć. Jednym z nich jest... koper. Wystarczy, że go włożymy do szafek i szuflad.

Tak, chodzi o ten koper, który wykorzystujemy do zrobienia ogórków kiszonych. Jego zapach kojarzy nam się właśnie z przetworami, a okazuje się, że równie dobrze może odstraszyć mole spożywcze. Wystarczy, że włożymy zioło do szafek i szuflad. Problem rozwiąże się sam.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Masz mole spożywcze w kuchni? Wykorzystaj koper

Roślina ma tak silny zapach, że insekty od razu się wyniosą z wszystkich zakamarków. Okazuje się bowiem, że mole spożywcze nie znoszą intensywnego aromatu kopru. Co musisz zrobić? Nic szczególnego, po prostu włóż całe gałązki (razem z baldachami) do każdej szafki i szuflady (szczególnie do tych, w których trzymasz prowiant) oraz powieś je w różnych miejscach w kuchni. Ja spróbowałam i jestem zadowolona. Mole nawet nie myślą o tym, by buszować w szafkach. Nawet moi znajomi podpatrzyli ten pomysł, chociaż na początku ich to rozśmieszyło.

Koper włoski, gałązka z baldachem
Koper włoski, gałązka z baldachem© Adobe Stock

Jakie są jeszcze sposoby na mole?

Mole i ich larwy często pojawiają się w naszych domach i trudno nam się ich pozbyć. Nawet jeśli sprzątamy kilka razy dziennie i używamy najróżniejszych środków higienicznych, to i tak potrafią pojawić się w najmniej odpowiednim momencie. Istnieją jednak domowe sposoby na ich odstraszenie. Oprócz kopru możemy wykorzystać także:

  • liście laurowe,
  • ocet,
  • kwiat wrotyczu,
  • lawendę,
  • skórkę pomarańczy.

Zanim jednak zaczniecie wkładać różne zioła i przedmioty do szafek, musicie je opróżnić i porządnie umyć. Dokładnie też przejrzyjcie opakowania, nawet te pozamykane. Szafki i szuflady przetrzyjcie wodą z octem. Jego zapach skutecznie odstraszy mole spożywcze.

Jak walczyć z insektami?

Mówi się, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Podobnie sprawa prezentuje się w przypadku moli spożywczych. Czasem nie zdajecie sobie sprawy z tego, że sami przynosicie je ze sklepów lub po prostu wlatują przez wentylację lub okna.

Żywność powinniście przechowywać w szczelnie zamykanych pudełkach. Zużywajcie też suche produkty na bieżąco, by za dużo ich nie zostało. Nie kupujcie dużych opakowań na zapas. Im dłużej będą otwarte, tym większe prawdopodobieństwo, że zalęgną się w nich mole.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także