Jest jednym z najzdrowszych soków na świecie. Obniża ciśnienie i cholesterol
Wszystkie warzywa mają najlepsze właściwości, gdy spożywamy je na surowo. Czy aby na pewno wszystkie? Jest jeden mały wyjątek. To pomidor, który bardziej przysłuży się nam, gdy... zrobimy z niego przetwory. Sok pomidorowy to najzdrowszy napój na świecie, ale stanie się jeszcze lepszy, gdy dodasz do niego pewien składnik.
03.09.2023 | aktual.: 03.09.2023 13:03
Pomidory chętnie wykorzystujemy w kuchni, tak samo jak robili to nasi przodkowie. Dodajemy je do sałatek, sosów, pizzy i wielu innych dań. Od 50 lat znamy właściwości zawartego w nich likopenu, który ma swoje zasługi dla zdrowia. Likopen jest naturalnym barwnikiem chroniącym układ krwionośny i zapobiegającym nowotworom. Walczy także z wolnymi rodnikami i chroni skórę przed zbyt wczesnym starzeniem się. Zawiera witaminy A, K, C, B3 (niacyna), B9 (kwas foliowy), a także magnez. Te składniki wspierają wzrok, odporność, krzepliwość krwi i układ nerwowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przygotować zdrowy sok pomidorowy?
Najlepszy będzie taki domowy, lekko podgrzany z odrobiną oliwy. Idealnie, jeśli nie dodamy do niego soli. Dzięki temu ilość likopenu się zwiększy i stanie się jeszcze bardziej przyswajalny. Świeży pomidor ma od 3 do 7 mg likopenu, pasta pomidorowa potrafi mieć nawet 150 mg likopenu, keczup 9-13 mg, zaś spaghetti więcej niż 18 mg.
Naukowcy z Tokyo Medical nad Dental University postanowili zbadać sok pomidorowy. Czy jest on faktycznie aż taki zdrowy? Sprawdzili, jaki jest związek między ciśnieniem krwi a napojem z pomidorów. W badaniu wzięło udział 481 osób. Przez cały rok badani pili sok pomidorowy. Wyniki nie były zaskakujące. 94 osoby, które miały nadciśnienie, po roku poprawiły swoje parametry.
Picie napoju z pomidorów ma również wpływ na poziom cholesterolu. Podczas badania obniżył się poziom złego cholesterolu u 125 badanych. Co to oznacza? Regularne picie soku pomidorowego chroni układ krwionośny przed różnymi schorzeniami. Dzięki niemu zmniejszymy prawdopodobieństwo zapadnięcia na miażdżycę. Warto tu wspomnieć o działaniu potasu, który jest niezbędny do prawidłowej pracy serca.