NewsyDzieci je uwielbiają, dorośli są pełni wątpliwości. Nie bez powodu tak jest

Dzieci je uwielbiają, dorośli są pełni wątpliwości. Nie bez powodu tak jest

Dlaczego dzieci uwielbiają nuggetsy z kurczaka?
Dlaczego dzieci uwielbiają nuggetsy z kurczaka?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

04.03.2024 14:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dzieci zajadają, aż uszy im się trzęsą, rodzice zaś zastanawiają się, czy dobrze robią, serwując podopiecznym produkty owiane tak złą sławą. W czym tkwi fenomen nuggetsów? Dlaczego są tak uwielbiane przez najmłodszych? Czy rodzice mają się czym martwić?

Pozycja obowiązkowa w restauracyjnym menu dla najmłodszych i wyjście awaryjne, kiedy maluch nie chce jeść. Fenomen nuggetsów nie wziął się znikąd. I mimo że dla dorosłych nie jest to produkt szczególnie smaczny, dla młodych podniebień to coś niezwykle atrakcyjnego. Dlaczego?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego dzieci uwielbiają nuggetsy z kurczaka?

Nierzadko nuggetsy występują w kształcie różnych postaci i stworzeń znanym dzieciom z kreskówek, bajek, opowiadań. Atrakcyjne są dla nich kąski przypominające dinozaura czy myszkę Mickey. Jednak to wciąż za mało, by oszaleć na punkcie produktu spożywczego. Ali Bandier, pediatra i dietetyczka, w rozmowie z portalem ajc.com, wyjaśnia, skąd bierze się zafascynowanie nuggetsami wśród dzieci.

"Nuggetsy z kurczaka nie mają wyraźnego profilu smakowego i często można je uznać za mdłe" – wyjaśnia dietetyczka. "Mdłe potrawy, właśnie takie jak nuggetsy z kurczaka, ale też makaron i chleb często podobają się dzieciom wrażliwym sensorycznie, niezdecydowanym lub wybrednym" - dodaje.

Natomiast Diana Rice, dietetyczka oraz certyfikowany doradca ds. intuicyjnego odżywiania, zwraca uwagę, że nuggetsy są łatwiejsze do przeżucia niż inne źródła białka, takie jak stek czy grillowana pierś z kurczaka, co jest istotne dla dzieci, które wciąż opanowują mechanikę jedzenia. Nuggetsy mogą również sprawiać wrażenie bezpiecznego, komfortowego jedzenia, ponieważ dzieci są do nich przyzwyczajane od najmłodszych lat.

"Dzieci chętniej akceptują najczęściej oferowane im produkty" - komentuje Ali Bandier. "Nuggetsy z kurczaka na dziecięcym talerzu pojawiają się częściej niż na przykład klopsiki. Powtarzające się ekspozycje na nuggetsy z kurczaka sprawiają, że dzieci uważają je za bezpieczny wybór".
Nuggetsy z kurczaka
Nuggetsy z kurczaka© Pixabay

Czy rodzice powinni czuć się winni, że serwują dzieciom nuggetsy z kurczaka?

Dietetyczka Ali Bandier przyznaje, że nie jest zwolenniczką dzielenia jedzenia na dobre i złe. Tłumaczy, że nuggetsy to w gruncie rzeczy wygodna żywność, która zaspokaja potrzeby żywieniowe dzieci. Istotne jest jednak, by na talerzu, obok nuggetsów, znalazły się warzywa, zdrowy, najlepiej własnej roboty sos, pełnoziarniste produkty. Sporadyczna obecność drobiowych kąsków (zwłaszcza tych w wersji domowej) nie powinna wzbudzać niepokoju u rodziców.

"Nuggetsy zawierają białko, węglowodany i tłuszcz w jednym produkcie" – dodaje Diana Rice. "To są najważniejsze rzeczy, których dzieci naprawdę potrzebują, aby rosnąć i dobrze się rozwijać".

Specjalistki wskazują przy tym, że wartość odżywcza nuggetsów może być mocno zróżnicowana, dlatego zachęcają rodziców, by dokonywali świadomych wyborów dotyczących jakości i częstotliwości spożycia. Ze względu na to, że większość nuggetsów dostępnych w sklepach to produkty ultraprzetworzone, wypełnione dodatkami i nadmiarem sodu, ​​lepiej nadają się jako okazjonalna przekąska niż codzienny poczęstunek.

Zdaniem dietetyczki Diany Rice rodzice powinni się martwić się tylko wtedy, gdy ich dziecko je wyłącznie nuggetsy z kurczaka. To bowiem może wskazywać na zaburzenie polegające na ograniczaniu lub unikaniu przyjmowania pokarmów (ARFID) lub inne problemy z odżywianiem.

Źródło: ajc.com

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także