W PRL‑u zajadały się nim wszystkie dzieci. Dziś mało kto sięga po ten przepis
To były trudne, niepewne, ale z całą pewnością bardzo oryginalne czasy. W końcu o kuchni PRL-u można mówić wiele, ale na pewno nie to, że była nudna. I chociaż kojarzy nam się z wieloma ciekawymi potrawami, to jedna z nich wyjątkowo zapadła nam w pamięć. Oto chleb w jajku. A czy ty jeszcze pamiętasz tę pyszną przekąskę, którą zajadały się dzieciaki?
24.06.2023 | aktual.: 18.09.2023 10:14
Dzisiaj naszło nas na odrobinę kulinarnego sentymentu. Wróćmy więc do kuchni poprzedniego ustroju, tworzonej za pomocą niezwykłej kreatywności naszych mam i babć, ich szaleńczej pomysłowości, a w końcu także z nielicznych dostępnych składników, których zdobycie było okupione wieloma godzinami spędzonymi w kolejce do sklepu. Nie każdy bohater nosi pelerynę, czyż nie?
Kuchnia PRL-u miała swoje dwa oblicza. Do pierwszego z nich niechętnie wracamy myślami, a co dopiero czynami — w kuchni. Zupy owocowe z kluskami, czernina czy zielona paćka z jajkiem zwana ponoć szpinakiem (do tej pory powątpiewamy, czy to na pewno było to, aktualnie przez nas uwielbiane, warzywo) były przyczyną niejednej dziecięcej traumy. Istniało jednak też drugie wspomniane oblicze — dania i przekąski, którymi każdy dzieciak w tamtym czasie zajadał się tak, że aż mu się uszy trzęsły.
Do przedstawicieli tej drugiej grupy potraw z PRL-u zaliczamy m.in. chrupiące kotlety z mortadeli, blok czekoladowy czy cukierki karmelki. W czasach słusznie minionych istniał jeszcze jeden przepis, który sprawiał, że niejednemu dziecku ciekła ślinka. Był to... chleb w jajku. Kto pamięta? A kto nie? My tak — i chociaż dzisiaj to danie zdaje się przeczyć nowoczesnym wytycznym żywieniowym, to lubimy czasem do niego wracać. Oto przepis na powrót do przeszłości — prawdziwy kulinarny wehikuł czasu, czyli chleb w jajku!
Chleb w jajku - przepis
Składniki:
- kromki czerstwego chleba,
- kilka jajek,
- sól, pieprz,
- olej,
- 3-4 łyżki mleka.
Sposób przygotowania:
- Jak zrobić chleb w jajku? Jajka wbij do miski i roztrzep. Dodaj kilka łyżek mleka, dopraw solą i pieprzem.
- Kromki czerstwego chleba namocz teraz w przygotowanej mieszance i usmaż z obu stron na patelni, uważając, by się nie przypaliły. Smacznego!