PoradyDoświadczeni grzybiarze zdradzają miejsca w lesie, w których zawsze znajdują dorodne okazy

Doświadczeni grzybiarze zdradzają miejsca w lesie, w których zawsze znajdują dorodne okazy

Doświadczeni grzybiarze zdradzają miejsca w lesie, w których zawsze znajdują dorodne okazy
Ewa

25.09.2022 19:26, aktual.: 25.09.2022 20:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon na grzyby w pełni! Pogoda ostatnio sprzyja grzybobraniu, więc warto wybrać się do lasu. A gdzie szukać i od czego zacząć? Zapytaliśmy grzybiarzy z wieloletnim stażem.

Najlepsza pora na grzybobranie

Obraz

To nie jest zajęcie dla śpiochów! Na grzyby najlepiej wybrać się z samego rana. Potrafi to zająć nawet kilka godzin, a amatorów zbierania jest naprawdę sporo.

Dobra pogoda to podstawa! Kiedy pogoda staje się zmienna: raz pada, raz słońce, oznacza to, że najwyższy czas udać się na grzyby!

Gdzie zbierać?

Obraz

Grzyby znajdziesz w lasach iglastych, mieszanych, a nawet liściastych. Jeśli mamy do czynienia ze słoneczną pogodą, to szukaj grzybów w miejscach cienistych i zacisznych. Kiedy jest deszczowo sprawdź suchsze i ciepłe miejsca.

Jeśli szukasz koźlarzy- znajdź las brzozowych. Znajdziesz je także w lasach liściastych i na przyleśnych polanach. Grzyby te lubią słońce, więc właśnie w jasnych miejscach należy ich szukać.

Poszukujesz podgrzybków? Zajdź do ciepłego lasu iglastego! Grzyby te szczególnie upodobały sobie dęby i graby. Rosną od lipca do października, więc to idealny czas na grzybobranie.

Kurki to grzyby, które cieszą się ogromną popularnością w kuchni. Znajdziesz je zazwyczaj pod sosnami i świerkami, chociaż mogą się trafić także pod brzozą czy bukiem.

Króla grzybów, borowika szlachetnego, szukaj przy świerkach, sosnach, bukach i dębach, bo to z tymi gatunkami drzew borowik wchodzi w mikoryzę. Grzybiarze podpowiadają, że tam, gdzie rosną muchomory, szukaj też borowików. Zacienione miejsca na poboczach, porośnięte wysokimi sosnami, obrośnięte mchem i wrzosem zazwyczaj stanowią znakomite podłoże dla prawdziwków

Maślaki- iglaki. Tak najłatwiej skojarzyć miejsce ich występowania. Grzyby te znajdziesz najszybciej pod sosnami i modrzewiami. A jeśli jeszcze znajdziesz tam piaszczystą glebę- jesteśmy w domu!

Obraz

Patrz uważnie!

Dobre oko to podstawa! Patrz pod nogi, żeby żaden okaz nie uszedł Ci płazem.
Jeśli znajdziesz podgrzybki lub maślaki- powstrzymaj się od radosnego tańca. Grzyby te często rosną w skupiskach i znalezienie jednego okazu może być okazją do wypełnienia swojego koszyka.

Jak zbierać grzyby?

Po pierwsze, nie pakuj ich do foliowych toreb. Zaczną parować i zaparzać się w środku.
Po drugie, nie niszcz grzybni. Najlepiej wycinać znalezione grzyby małym, ostrym nożykiem, tuż przy samej ziemi. Miejsce po grzybie przysyp delikatnie ściółką.