PoradyDoświadczeni grzybiarze zdradzają miejsca w lesie, w których zawsze znajdują dorodne okazy

Doświadczeni grzybiarze zdradzają miejsca w lesie, w których zawsze znajdują dorodne okazy

Doświadczeni grzybiarze zdradzają miejsca w lesie, w których zawsze znajdują dorodne okazy
Ewa

25.09.2022 19:26, aktual.: 25.09.2022 20:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon na grzyby w pełni! Pogoda ostatnio sprzyja grzybobraniu, więc warto wybrać się do lasu. A gdzie szukać i od czego zacząć? Zapytaliśmy grzybiarzy z wieloletnim stażem.

Najlepsza pora na grzybobranie

Obraz

To nie jest zajęcie dla śpiochów! Na grzyby najlepiej wybrać się z samego rana. Potrafi to zająć nawet kilka godzin, a amatorów zbierania jest naprawdę sporo.

Dobra pogoda to podstawa! Kiedy pogoda staje się zmienna: raz pada, raz słońce, oznacza to, że najwyższy czas udać się na grzyby!

Gdzie zbierać?

Obraz

Grzyby znajdziesz w lasach iglastych, mieszanych, a nawet liściastych. Jeśli mamy do czynienia ze słoneczną pogodą, to szukaj grzybów w miejscach cienistych i zacisznych. Kiedy jest deszczowo sprawdź suchsze i ciepłe miejsca.

Jeśli szukasz koźlarzy- znajdź las brzozowych. Znajdziesz je także w lasach liściastych i na przyleśnych polanach. Grzyby te lubią słońce, więc właśnie w jasnych miejscach należy ich szukać.

Poszukujesz podgrzybków? Zajdź do ciepłego lasu iglastego! Grzyby te szczególnie upodobały sobie dęby i graby. Rosną od lipca do października, więc to idealny czas na grzybobranie.

Kurki to grzyby, które cieszą się ogromną popularnością w kuchni. Znajdziesz je zazwyczaj pod sosnami i świerkami, chociaż mogą się trafić także pod brzozą czy bukiem.

Króla grzybów, borowika szlachetnego, szukaj przy świerkach, sosnach, bukach i dębach, bo to z tymi gatunkami drzew borowik wchodzi w mikoryzę. Grzybiarze podpowiadają, że tam, gdzie rosną muchomory, szukaj też borowików. Zacienione miejsca na poboczach, porośnięte wysokimi sosnami, obrośnięte mchem i wrzosem zazwyczaj stanowią znakomite podłoże dla prawdziwków

Maślaki- iglaki. Tak najłatwiej skojarzyć miejsce ich występowania. Grzyby te znajdziesz najszybciej pod sosnami i modrzewiami. A jeśli jeszcze znajdziesz tam piaszczystą glebę- jesteśmy w domu!

Obraz

Patrz uważnie!

Dobre oko to podstawa! Patrz pod nogi, żeby żaden okaz nie uszedł Ci płazem.
Jeśli znajdziesz podgrzybki lub maślaki- powstrzymaj się od radosnego tańca. Grzyby te często rosną w skupiskach i znalezienie jednego okazu może być okazją do wypełnienia swojego koszyka.

Jak zbierać grzyby?

Po pierwsze, nie pakuj ich do foliowych toreb. Zaczną parować i zaparzać się w środku.
Po drugie, nie niszcz grzybni. Najlepiej wycinać znalezione grzyby małym, ostrym nożykiem, tuż przy samej ziemi. Miejsce po grzybie przysyp delikatnie ściółką.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także