Gulasz z wyjątkowym składnikiem. Gdy poznasz nazwę, wybuchniesz śmiechem
To tradycyjne danie kuchni żydowskiej, które rozbawiło swą nazwą już niejednego kulinarnego entuzjastę. Śmiechy kończą się jednak w momencie, gdy po raz pierwszy próbujesz tej potrawy, bo okazuje się naprawdę pyszna. Oto przepis na... gęsie pipki!
10.08.2023 10:12
Gęsie pipki to potrawa ukazująca się w dwóch odsłonach. Obie dotyczą niespecjalnie popularnych części drobiu (chociaż nie aż tak ekstremalnych, jak można by sobie pomyśleć) - szyjek i żołądków. To pierwsze wydanie było nadziewane farszem z tartych ziemniaków, a podawano je na terenie zaboru rosyjskiego. Bardziej na południowy zachód - w Galicji - serwowano gęsie pipki w postaci gulaszu z żołądków.
Chociaż chluba i renoma podrobów w kuchniach Polaków znacznie osłabła (przynajmniej w porównaniu z czasami PRL), to naszym zdaniem warto od czasu do czasu sięgnąć po ten klasyczny mięsny składnik. Czemu? Tych, którzy przepadają za jego smakiem nie trzeba przekonywać. Jeśli ty natomiast podrobów nie lubisz, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że już niedługo zmienisz zdanie - za sprawą tego przepisu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gulasz z gęsimi pipkami
Składniki:
- 1 kg gęsich żołądków,
- 3 łyżki gęsiego smalcu lub oleju roślinnego,
- 3 cebule,
- 1 główka czosnku,
- 1 liść laurowy,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- majeranek,
- sól, pieprz,
- 200 - 300 ml śmietany.
Sposób przygotowania:
- Gęsie żołądki opłucz. Przełóż je do garnka, zalej zimną wodą i dopraw zielem angielskim i listkiem laurowym. Zagotuj, pozbądź się szumowin i zmniejsz ogień. Gotuj przez około pół godziny, do miękkości. W tym czasie obierz i posiekaj cebule.
- Odcedzone gęsie pipki pokrój w mniejsze kawałki. Przełóż je na rozgrzany w drugim garnku tłuszcz - najlepiej gęsi smalec. Podsmażaj podroby przez około 3 minuty, a następnie dodaj cebulę. Kiedy się zeszkli, dorzuć również posiekane lub przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Całość dopraw solą, pieprzem i majerankiem.
- W kolejnym kroku zalej podsmażone składniki wodą. 250 ml powinno wystarczyć. Kiedy się zagotuje, zmniejsz ogień i duś żołądki przez kolejne 1,5 godziny. W razie potrzeby dolej wody.
- Na koniec gulasz zabiel śmietaną. Rób to stopniowo - potrzebujesz jej tylko tyle, żeby zagęścić sos. W razie potrzeby dodaj jeszcze po szczypcie przypraw. Smacznego!