PoradyEwa Wachowicz zdradziła swój sposób. Truskawki dłużej będą świeże

Ewa Wachowicz zdradziła swój sposób. Truskawki dłużej będą świeże

Pyszności - Fot. Źródło własne/Facebook
Pyszności - Fot. Źródło własne/Facebook
05.05.2023 14:15

Co prawda, w sklepach można jeszcze znaleźć głównie zagraniczne truskawki, ale w niektórych miejscach już pojawiły się pierwsze polskie owoce. Na rozkręcenie sezonu truskawkowego trzeba jeszcze trochę poczekać, ale już teraz warto dowiedzieć się, jak przechowywać truskawki, by zachowały swoją świeżość możliwie jak najdłużej. To proste, ale warto pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Sezon na polskie truskawki rozkręca się stopniowo. Na prawdziwy boom trzeba poczekać jeszcze 2-3 tygodnie. Póki co ceny pierwszych polskich truskawek mogą wywołać szok. Sezon na nie trwa krótko, dlatego warto wiedzieć, jak je przechowywać, aby zachować ich świeżość jak najdłużej. Nieprawidłowe przechowywanie truskawek może skutkować szybkim psuciem się owoców i utratą ich smaku oraz wartości odżywczych. W tym artykule przedstawimy ci kilka prostych sposobów, w tym trik od Ewy Wachowicz na to, jak przechowywać truskawki, by dłużej cieszyć się ich aromatem i smakiem.

Jak przechowywać truskawki w lodówce?

Gdzie przechowujesz truskawki tuż po ich zakupie? Z pewnością będzie to lodówka. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy ich wstawić do urządzenia. Przechowywanie truskawek w lodówce wymaga odpowiedniego podejścia i przestrzegania kilku istotnych zasad. Przede wszystkim nie powinno się płukać owoców przed umieszczeniem ich w lodówce, ponieważ wilgoć może przyspieszyć proces psucia.

Truskawki z szypułkami - Pyszności; źródło: Adobe
Truskawki z szypułkami - Pyszności; źródło: Adobe

Niezwykle ważne jest to, by truskawki najlepiej przechowywać w miskach, koszykach lub sitkach, co umożliwi im swobodny przepływ powietrza. Staraj się unikać foliowych torebek i zamkniętych plastikowych pojemników, które mogą spowodować, że owoce spleśnieją. Przed włożeniem truskawek do lodówki, warto je przebrać i usunąć uszkodzone oraz wilgotne owoce. Suche truskawki można przechowywać dłużej, jednak zaleca się spożycie ich w ciągu 2-3 dni od zakupu. Pamiętaj, że im truskawki są świeższe, tym smaczniejsze i bardziej aromatyczne.

Przechowywanie truskawek według Ewy Wachowicz - w ten sposób zachowasz ich świeżość

Co zrobić, by zachować świeżość truskawek na dłużej? Zgodnie z zaleceniem Ewy Wachowicz, dobrze będzie, gdy nie pozbędziesz się szypułek truskawek przed włożeniem ich do lodówki. Dzięki temu zachowają swoją świeżość i niepowtarzalny smak na zdecydowanie dłużej. Pamiętaj, by nie jeść owoców wyjętych prosto z lodówki - daj im się trochę ogrzać. Wówczas staną się smaczniejsze i pełne aromatu.

Przechowywanie truskawek w misce w lodówce - Pyszności; Foto Canva.com
Przechowywanie truskawek w misce w lodówce - Pyszności; Foto Canva.com

A jak dokładnie umyć truskawki? Są to pyszne i zdrowe owoce, ale ze względu na ich delikatność i małe rozmiary, czasem ciężko jest je dokładnie umyć. W przypadku małych ilości wystarczy je dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Jednak gdy masz do czynienia z większą partią truskawek, warto postąpić nieco inaczej. Umieść je w sitku lub koszyczku do suszenia sałaty, a następnie zanurz w misce lub garnku z wodą i kilka razy zamieszać, wymieniając wodę w trakcie procesu. Na końcu warto przelać obficie bieżącą wodą, aby dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. W ten sposób zapewnisz sobie świeże i zdrowe truskawki bez niepotrzebnego ryzyka spożycia brudu lub pestycydów.

Szukasz pomysłu na obiad? Na naszym kanale wideo znajdziesz przepis na drobiowe roladki fajitas ze szparagami:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także