Jak usmażyć naleśniki, żeby nie były tłuste? Użyj patentu z ręcznikiem kuchennym
Pewnie nie raz zastanawialiście się jak usmażyć naleśniki, tak żeby użyty do nich tłuszcz był niemal niewyczuwalny. Dzisiaj zdradzimy wam sekret lekkich, cienkich naleśników. Jednym z nich jest sprytne użycie ręcznika kuchennego podczas wlewania oleju.
29.05.2022 10:04
Lekkie i pyszne naleśniki
Naleśniki to prosty i szybki posiłek, który sprawdzi się zarówno jako deser, jak i danie obiadowe. Pomysłów na nadzienie do naleśników jest wiele. Jednakże najważniejszą częścią tej potrawy jest samo ciasto. Powinno być lekkie i puszyste, bez wyraźnych śladów tłuszczu.
Jak prawidłowo usmażyć naleśniki?
- Odpowiednia temperatura smażenia
Przed przystąpieniem do smażenia naleśników, należy rozgrzać patelnię. Jest to główna zasada smażenia nie tylko naleśników, ale również mięsa czy warzyw.
Jeśli nie masz pewności, czy patelnia jest odpowiednio gorąca, wylej na nią odrobinę wody. Kropelka wody powinna podskakiwać na powierzchni gorącej patelni. Jeśli natomiast od razu paruje, oznacza to, że patelnia nie jest wystarczająco rozgrzana.
- Cienka warstwa tłuszczu
Patelnia, na której smażymy naleśniki, powinna być pokryta cienką warstwą tłuszczu. Na patelnię należy nałożyć małą ilość oleju, a następnie rozsmarować go za pomocą ręcznika kuchennego. Dzięki temu tłuszcz będzie równomiernie rozłożony. Dodatkowo jego nadmiar zostanie usunięty.
- Dodatek oleju do ciasta
Jeśli nie chcemy smażyć naleśników na oleju - nie musimy tego robić. W takiej sytuacji najważniejsze jest, aby dodać trochę oleju do ciasta naleśnikowego.
Dodatkową zaletą tej metody przygotowania naleśników jest to, że nie trzeba pamiętać o rozsmarowaniu tłuszczu na patelni. Naleśniki również wychodzą wspaniale i nie ma możliwości, by pojawiły się na nich plamy oleju.
- Patelnia z powłoką nieprzywierającą
Okazuje się, że naleśniki można przygotować bez użycia tłuszczu. Jedyne co jest potrzebne to patelnia z powłoką nieprzywierającą. Warto wiedzieć, że istnieją nawet specjalne płaskie patelnie, które są służą do smażenia naleśników.
Wybierając patelnię zwróćmy uwagę na ewentualne zarysowania i wygięcia. W przeciwnym razie narazimy się na niezdrowe, przypalone danie.
Koszt patelni z powłoką nieprzywierającą, w zależności od wielkości waha się pomiędzy 50zł a 200zł.