NewsyKsiądz zobaczył walentynkową ofertę restauracji. "Już nie mam sił"

Ksiądz zobaczył walentynkową ofertę restauracji. "Już nie mam sił"

Kolacja walentynkowa
Kolacja walentynkowa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
12.02.2024 19:44

Galeria Tumska, restauracja położona na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, jak wiele innych tego typu obiektów wyszła naprzeciw oczekiwaniom i zaprosiła gości do świętowania walentynek w swoich podwojach. Na platformie X, pod ogłoszeniem zachęcającym do rezerwacji stolika, pojawił się komentarz, który wywołał lawinę. O co chodzi?

Powody, dla których Galeria Tumska pojawiła się na językach, są dwa. Po pierwsze, tegoroczne walentynki wypadają w środę, a konkretniej w Środę Popielcową, czyli dzień, kiedy katolicy powinni zrezygnować z hucznych zabaw, sytych posiłków i pokarmów mięsnych. Nie każda restauracja musi jednak rządzić się katolickimi zwyczajami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Walentynki a Środa Popielcowa. "Katolicyzm sobie, biznes sobie"

Nie każda, ale okazuje się, że Galeria Tumska zarządzana jest przez katolickie organizacje. Współwłaścicielem spółki, do której należy Galeria Tumska, jest Caritas - organizacja Konferencji Episkopatu Polski. Fakt ten wywołał poruszenie w mediach społecznościowych. Na platformie X jeden z internautów zamieścił następujący wpis:

"Czy Archidiecezja Poznańska i Caritas Poznań zarządzają tą restauracją? Bo w walentynki jest Środa Popielcowa i w tym kontekście gorsząca jest ta reklama!"

Na słowa te zareagował ks. Daniel Wachowiak, diakon Archidiecezji Poznańskiej znany z częstego komentowania aktualnych wydarzeń w sieci. W swoim wpisie podkreślił, że lokal zarządzany przez Caritas powinien szanować katolickie zwyczaje:

"Dobre pytanie. Jeśli restauracja zarządzana jest przez Caritas, to Popielec i Wielki Piątek w takiej lokalizacji powinny rządzić się katolickimi zwyczajami. Bo jeśli nie... to ja już nie mam sił. Katolicyzm sobie, biznes sobie".

Środa Popielcowa i Walentynki. Czy da się je pogodzić?

Przypomnijmy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły ilościowy i jakościowy. Według Kodeksu Prawa Kanonicznego post jakościowy oznacza wstrzymanie się od potraw mięsnych, a post ilościowy dopuszcza w ciągu dnia postu jeden posiłek do sytości. Komentujący powyższe wpisy na platformie X zastanawiają się, czy wychodzenie do restauracji w Środę Popielcową rzeczywiście jest niezgodne z nauką Kościoła.

"Tylko czy jest coś złego we wspólnym zjedzeniu kolacji, jeśli jest to właśnie ten jeden dozwolony posiłek do syta?" - czytamy w komentarzu opublikowanym na platformie X.
"Katolik jest w Środę Popielcową zobowiązany do uczestnictwa we mszy i zachowania postu ścisłego wg wytycznych kościelnych. Nie ma zakazu pójścia do restauracji. W sumie niby czemu to jest niewłaściwe? - dodaje kolejny internauta.

Ks. Rafał Główczyński, znany na TikToku jako "Ksiądz z osiedla, w rozmowie z Onetem podkreślił, że w Środę Popielcową należy zrezygnować z hucznych zabaw, sytych posiłków i pokarmów mięsnych. Dodał, że romantyczna kolacja tego dnia nie jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku osób wierzących i doradził, by posiłek z drugą połówką przełożyć na wtorkowy wieczór. Zaznaczył również, że z racji na charakter tego dnia należałoby też powstrzymać się od spożywania alkoholu.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także