Dlaczego kapusta po kiszeniu staje się miękka? Problemem jest ten dodatek
Jaka powinna być kiszona kapusta? Soczysta, orzeźwiająca i bardzo mocno chrupiąca. Kiedy ten ostatni element się nie zgadza, okazuje się, że nasza kiszonka nie jest już tak smaczna. Miękka kiszona kapusta - jakie są jej przyczyny? Przede wszystkim jeden składnik.
15.12.2022 17:23
Kiszenie kapusty to prawdziwa kulinarna alchemia. Kiedy jest prawidłowo wykonana, możemy czerpać z kapusty to, co najlepsze: smak i zdrowie. Ma ona zbawienny wpływ na nasze procesy trawienne i odporność. To doskonała przekąska nie tylko zimą, ale przez cały rok.
Prawdziwi pasjonaci kiszenia kapusty zgłębili tę wiedzę od podszewki. Ważne jest w niej wszystko: od użytych składników po fazy księżyca, podczas których dokonujemy kiszenia. Tak, dobrze czytasz. Podobno to właśnie od tak zwanego kalendarza biodynamicznego zależą odpowiednie procesy rozwoju flory bakteryjnej.
Spokojnie - nie będziemy tu tego rozważać. Skupimy się na bardziej przyziemnych aspektach kiszenia kapusty, czyli najczęstszych błędach podczas jej przygotowywania.
Jakie czynności mogą zepsuć kapustę?
Fermentacja powinna przejść swoje ściśle określone trzy etapy. To wtedy nadaje ona kapuście tych niesamowitych, prozdrowotnych właściwości. Prawidłowy przebieg kiszenia zostaje zaburzony w momencie, w którym wstawiamy słoiki do lodówki. Temperatura pokojowa jest w sam raz do kiszenia.
Drugim błędem jest pozwolenie na dostanie się tlenu do kapusty. Bakterie, które są odpowiedzialne za wytwarzanie kwasu mlekowego, zdecydowanie lepiej działają w środowisku beztlenowym. ,,Napowietrzone" drożdże wytwarzają kwas octowy.
Kolejnym popularnym błędem jest przesolenie kapusty. To nie jest oczywiście tak, że sól w kiszonej kapuście jest czymś złym, wręcz przeciwnie. Jednak wsypanie jej w zbyt dużej ilości sprawi, że kapusta szybciej się zepsuje i zmieni kolor na szary lub brązowy.
Miękka kapusta kiszona
Kiedy już na pozór wszystko poszło dobrze i kapusta została ukiszona w odpowiedni sposób, może pojawić się nowy problem. Jak wiadomo, nie ma to, jak chrupiąca kapustka. Dlatego, kiedy wychodzi miękka, cały efekt zostaje zepsuty. Jaka jest przyczyna miękkiej kapusty?
Jest bardzo prosta. Jest nią za duża ilość marchewki w mieszance. Pamiętaj, by trzymać się zasady: na trzylitrowy słoik kapusty wystarczy jedna marchewka.
A poniżej coś na słodko. Przepis na wuzetkę bez pieczenia - prosto z naszego kanału na YouTube.