PoradyMój dziadek zawsze tak podlewał cebulę. Główki były ogromne i niesamowicie smaczne

Mój dziadek zawsze tak podlewał cebulę. Główki były ogromne i niesamowicie smaczne

Taka cebula to skarb. Zastosuj specjalną odżywkę
Taka cebula to skarb. Zastosuj specjalną odżywkę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Anna

27.05.2024 15:14, aktual.: 27.05.2024 15:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uprawa cebuli to w teorii rzecz banalnie prosta. I tak w istocie jest, ale nie zmienia to faktu, że szczęściu można trochę dopomóc. Jak? Mój dziadek korzystał ze specjalnej odżywki do nawożenia tego zdrowego warzywa i nigdy nie narzekał na słabe zbiory. Do dziś pamiętam ten robiący wrażenie efekt.

W czasie pandemii wyszło na jaw, jak wiele znaczy dla nas możliwość posiadania chociaż niewielkiego skrawka ziemi na własny użytek. Działki i ogrody stały się wtedy oazą spokoju, a efekt ich docenienia trwa do dziś. Ale odpoczynek w cieniu jabłoni to nie wszystko. W dobie coraz większej świadomości żywieniowej, a także wiedzy na temat tego, ile zanieczyszczeń może znajdować się w kupowanych owocach i warzywach, wiele osób marzy o stworzeniu własnego warzywniaczka. A wtedy na pierwszy ogień zawsze idzie cebula.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli i tobie marzy się urocza grządka warzyw w swoim ogródku (a może już ją masz?), to chciałbym ci dzisiaj polecić pewną odżywkę do cebuli, która zawsze sprawia, że główki wychodzą idealnie wyrośnięte. Taką mieszankę stosował kiedyś mój dziadek, a więc jej skuteczności doświadczyłem empirycznie. I oczywiście smakowo — kiedy wcinałem stworzoną z wyhodowanej cebuli zupę.

Odżywka do cebuli

O odpowiednie odżywienie cebuli należy zadbać na dwóch etapach rozwoju. Po pierwsze — preludium. Zanim przystąpimy do sadzenia warzywa, gleba powinna zostać "wzmocniona" popiołem drzewnym. Dzięki niemu ziemia straci część swojej kwasowości, co z całą pewnością pomoże cebuli się rozwijać.

Cebula będzie duża i dobrze wyrośnięta
Cebula będzie duża i dobrze wyrośnięta© Licencjodawca | 1195798

Drugi etap rozpoczyna się właściwie pod koniec wzrostu cebuli. Naszego bohatera przygotowujemy z tego samego produktu — popiołu drzewnego. Należy go przesiać, a następnie wymieszać z wodą (100 gramów popiołu na litr płynu). Taką odżywkę umieszczamy w spryskiwaczu i karmimy cebulę przez liście rano lub pod sam wieczór.

Kiedy zbierać cebulę?

Być może zastanawia cię jeszcze, kiedy powinno się zbierać cebulę. Który moment będzie odpowiedni, by cebula była najsmaczniejsza? Tę prawdę zdradzi ci... szczypior. Zasada jest taka, że zbiorów cebuli dokonujemy w momencie, w którym szczypiorek zaczyna żółknąć i załamywać się u góry.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także