PoradyTych potraw nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. To najważniejsze świąteczne dania

Tych potraw nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. To najważniejsze świąteczne dania

Przepisy na śniadanie wielkanocne - Pyszności; Foto Canva.com
Przepisy na śniadanie wielkanocne - Pyszności; Foto Canva.com
03.04.2023 06:02

Już niedługo Wielkanoc. To przede wszystkim czas rodzinnych spotkań, kiedy to na świątecznym stole królują rozmaite wielkanocne potrawy. Co prawda, nie ma tu obowiązkowych 12 potraw, jak w przypadku Wigilii, ale są pozycje, które wydają się niemal obowiązkowe. Co warto przygotować na Wielkanoc? Poznaj najlepsze przepisy na śniadanie wielkanocne.

Im bliżej Świąt Wielkanocnych, tym bardziej gorący i napięty wydaje się być ten czas, który je poprzedza. Szał przedświątecznych zakupów, poszukiwanie przepisów na Wielkanoc i przede wszystkim gotowanie, które zajmuje najwięcej czasu. Trzeba przecież upiec ciasta, przygotować żurek, ugotować jajka i je nafaszerować. Pozycją obowiązkową będzie też wielkanocna sałatka jarzynowa. Jak widać, przed tobą sporo pracy, ale życie i gotowanie stanie się zdecydowanie prostsze, jeśli poznasz najlepsze przepisy na śniadanie wielkanocne.

Wielkanocne potrawy, których nie może zabraknąć na świątecznym stole

Niezależnie od regionu zamieszkania, są dania i przekąski, które wydają się niemal pozycją obowiązkową, gdy weźmiesz pod uwagę wielkanocne potrawy. Coraz więcej osób, gorączkowo przeszukuje strony internetowe, wpisując hasło "śniadanie wielkanocne przepisy". Aby było prościej, postanowiliśmy przedstawić ci najlepsze przepisy na śniadanie wielkanocne. Wszystko znajdziesz tu, w jednym miejscu. Ich przygotowanie najlepiej jest rozpocząć kilka dni wcześniej, aby ze wszystkim się wyrobić.

Wielkanoc - Pyszności - Fot. Adobe Stock
Wielkanoc - Pyszności - Fot. Adobe Stock

Podczas śniadania wielkanocnego nie powinno zabraknąć następujących dań:

  • żurek
  • jajka w różnych postaciach
  • wielkanocna sałatka jarzynowa
  • biała kiełbasa i inne rodzaje wędlin
  • mazurek, sernik, wielkanocna babka
  • schab w galarecie
  • wielkanocny pasztet.

Wszystko jest uzależnione od preferencji smakowych i tradycji. Okazuje się, że można na przykład przygotować pierogi z farszem z białej kiełbasy, które poleca Ewa Wachowicz.

Śniadanie wielkanocne - uroczysty moment Wielkanocy

Jak dobrze wiesz, Wielkanoc to najważniejsze święto w życiu każdego chrześcijanina. Po liturgii Wielkiego Piątku, w Wielką Sobotę święci się pokarmy, w Wielkanoc zasiada do rodzinnego śniadania, a w Poniedziałek Wielkanocny świętuje, wylewając się dość dużą ilość wody. Oczywiście, za najbardziej uroczysty moment Wielkanocy uznaje się śniadanie wielkanocne. Jest to symbol, bo to właśnie śniadanie było pierwszym posiłkiem, który spożyli Apostołowie, wspólnie ze zmartwychwstałym Chrystusem.

Wielkanocne śniadanie - Pyszności; Foto Canva.com
Wielkanocne śniadanie - Pyszności; Foto Canva.com

Rozpoczyna je tradycyjne dzielenie się poświęconym jajkiem i spożywanie produktów ze święconki. Wszyscy składają sobie życzenia i zasiadają do uroczystego śniadania. W takiej chwili, dobrze jest poznać te najważniejsze i naszym zdaniem - najlepsze przepisy na śniadanie wielkanocne. Pamiętaj, że każda spożywana potrawa ma charakter symboliczny, a przygotowanie obowiązkowych pozycji wymaga czasu i cierpliwości. Planując wszystko, z odpowiednim wyprzedzeniem, uporasz się z tym wyzwaniem i każdy będzie zadowolony.

Jakie są najlepsze przepisy na śniadanie Wielkanocne?

W przypadku potraw, które można znaleźć na wielkanocnym stole, trzeba podkreślić, że każdy ma swoją unikalną recepturę. Czasem, o jakości i smaku dania, może zadecydować jeden drobny szczegół. Podstawą, od której należy rozpocząć, będzie bez wątpienia wielkanocny żurek. Możesz go przygotować tradycyjnie lub nieco bardziej nowocześnie. Jeśli jesteś zwolennikiem nietypowych rozwiązań, to świetnie sprawdzi się tu zaproponowany przez nas żurek z puszystym jajkiem.

Słodkie koszyczki wielkanocne- Pyszności
Słodkie koszyczki wielkanocne- Pyszności

Jak dobrze wiesz, wielkanocne dania to pełna różnorodność. Jednak na świątecznym stole nie może zabraknąć wielkanocnej białej kiełbasy. Najlepiej jest sięgnąć tu po przepis na białą kiełbasę według Ani Lewandowskiej. O smaku decyduje tu jeden konkretny składnik, ale możesz być pewny tego, że wszyscy twoi goście będą zachwyceni.

Skoro Wielkanoc, to dobrze jest poznać przepisy na sałatkę jarzynową i jajka faszerowane, które są chętnie spożywaną przystawką od dobrych wielu lat. A po wszystkim, dobrze jest zaserwować swoim gościom wielkanocne ciasta. To nie tylko mazurki, serniki, ale również dość nietypowe rozwiązania, które zaskoczą ciebie, twoich domowników i wszystkich gości.

A co powiesz na staropolski postny barszcz biały zapiekany z puree? Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także