NewsyNiektóre ogórki są pakowane w folię. Gdy poznasz powód, będziesz zdumiony

Niektóre ogórki są pakowane w folię. Gdy poznasz powód, będziesz zdumiony

Dlaczego ogórki są pakowane w folię?
Dlaczego ogórki są pakowane w folię?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
13.03.2024 15:02

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego ogórki są pakowane w folię? W dobie rosnącej świadomości ekologicznej wydaje się to być sprzeczne z obecnymi trendami. Mimo to nadal spotykamy na sklepowych półkach warzywa i owoce zapakowane w plastik. Dlaczego tak się dzieje? Postanowiliśmy zbadać ten temat.

Jednym z najpopularniejszych warzyw, które często spotykamy w plastikowym opakowaniu, jest ogórek szklarniowy. Chociaż poszczególne egzemplarze różnią się od siebie wielkością czy kształtem, często mają jedną wspólną cechę: są zawinięte w kawałek plastikowej folii. Dlaczego tak się dzieje?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ogórki bio pakowane w folię. Powód zaskakuje

W przypadku produktów bio przepisy wręcz nakazują pakowanie ogórków w plastik. Może to wydawać się absurdalne, skoro bio kojarzy się z ekologicznym i zdrowym jedzeniem. Jednak produkty, które otrzymały ten certyfikat, nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z innymi produktami bez certyfikatu. Wynika to z zagrożenia przenikania środków ochrony roślin z owoców i warzyw hodowanych w tradycyjny sposób.

Powodem, dla którego pozostałe ogórki są pakowane w folię, jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, nie tylko transportem. Ogórki są wrażliwe na wydzielany przez inne produkty etylen. Gaz ten, produkowany między innymi przez jabłka, gruszki czy banany, przyspiesza dojrzewanie owoców. W rezultacie mogłoby to skrócić termin przydatności do spożycia ogórków szklarniowych.

Dlaczego ogórki szklarniowe są pakowane w folię?

Najczęściej jednak wskazuje się, że folia zabezpiecza ogórki przed utratą wilgości - warzywa te są delikatne i dzięki folii na dłużej pozostają świeże, jędrne i chrupiące. Kolejnym powodem, dla którego ogórki pakuje się w folię, jest ochrona przed skutkami nadmiernego przerzucania nimi w sklepie przez klientów. Ponadto folia ma stworzyć barierę przed działaniem mikroorganizmów z otoczenia.

Warto mieć też na uwadze, że sposób pakowania ogórków może być wskazówką odnośnie do ich kraju pochodzenia. Ogórki zawinięte w plastik zazwyczaj pochodzą z importu, natomiast te bez folii są z Polski.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także