Nowy sezon, nowe kulinarne doświadczenia. Jak uwydatnić smak wiosennych produktów
Za co kochamy wiosnę? Za piękną pogodę, coraz dłuższe dni i nowalijki. Młoda marchewka, ziemniaki, botwinka i prawdziwe top gwiazdy wiosennej kuchni – szparagi – są tym, czego wypatrujemy na straganach. Jak w pełni cieszyć się ich smakiem? Mamy na to kilka patentów.
24.04.2024 | aktual.: 24.04.2024 21:58
Kiedy już skusimy się na świeże, chrupiące nowalijki, pojawia się pytanie, jak je przygotować, by wydobyć z nich pełnię smaku. Polecamy szczególnie trzy sposoby: girllowanie, gotowanie na parze i chrupanie na surowo (po odpowiednim wcześniejszym przygotowaniu).
Grillowanie
Do grillowania nie trzeba specjalnie nikogo namawiać. W końcu to jeden z naszych sportów narodowych, w którym nie mamy sobie równych. Pamiętajcie, że na grillu obok tradycyjnych kiełbasek i karkówek świetnie sprawdzą się także warzywa sezonowe.
Szczególne miejsce w grillowym menu mają szparagi. Przygotowując zieloną odmianę, wystarczy odłamać zdrewniałe końce, białe szparagi należy dodatkowo obrać obieraczką do warzyw. Przed położeniem na ruszt możesz zawinąć je w plastry szynki długodojrzewającej lub pominąć ten etap i ograniczyć się do posypania szparagów solą i pieprzem.
Grillowane szparagi świetnie pasują nie tylko na obiad czy kolację, ale też śniadanie. Uwielbiają towarzystwo jajek (poche, sadzonych lub ugotowanych na miękko) i chrupiącego boczku. Wystarczy mieć w swojej kuchni odpowiednią patelnię, by móc grillować szparagi (i inne pyszności) bez względu na pogodę czy porę dnia, bez konieczności rozpalania grilla w ogrodzie. Patelnie grillowe Zwieger zostały zrobione w taki sposób, by w 100 proc. odwzorować tradycyjny proces grillowania. Te wykonane z odlewanego aluminium, doskonale przewodzą i akumulują ciepło i mogą nagrzać się do bardzo wysokiej temperatury, nawet 240 st. Mają karbowane dno, które sprawia, że mięso nie smaży się w tłuszczu, bo ten spływa w rowki na dno, a potrawy smakują i wyglądają tak samo, jak te przygotowane na tradycyjnym grillu.
Przy wyborze patelni grillowych ważne jest zwrócenie uwagi na rodzaj zastosowanych w nich powłok. Marka Zwieger stosuje w swoich patelniach grillowych wysokiej jakości nieprzywierające powłoki granitowe lub ceramiczne. Np. w patelniach z serii Enviro zastosowywano ceramiczną powłokę EXP, która wyróżnia się większą odpornością na zadrapania i otarcia w porównaniu do podstawowych powłok ceramicznych dostępnych na rynku, jest także wolna od wszelkiego rodzaju szkodliwych związków i pierwiastków chemicznych: PFOA, PFOS, niklu, ołowiu, kadmu oraz pozostałych metali ciężkich, dzięki czemu to również doskonały i bezpieczny wybór dla osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju alergeny.
Gotowanie na parze
Gotowanie na parze to jeden z najlepszych sposobów na obróbkę termiczną warzyw. W odróżnieniu od tradycyjnego gotowania w wodzie, gotowanie na parze zatrzymuje pełnię smaku i aromatu przy jednoczesnej jak najmniejszej stracie wartości odżywczych. Warzywa na parze zachowują także walory estetyczne, wyglądają o wiele apetyczniej niż te wyjęte z wody. Nowalijki warto gotować na parze z jeszcze jednego powodu – ta metoda obróbki termicznej jest najpopularniejsza wśród osób dbających o zdrową sylwetkę, a tych wiosną zwykle przybywa.
W kolekcji KLASSIKER Zwieger można znaleźć specjalne naczynie do gotowania na parze. Garnki z tej serii mają kilka cech charakterystycznych:
- są wykonane z bardzo wysokiej jakości niemieckiej stali nierdzewnej;
- mają grube, trójwarstwowe dno z aluminiowym dyskiem, dzięki któremu ciepło jest równomiernie rozprowadzane;
- dodatkowo są po prostu bardzo ładne.
A jeśli jesteś fanką zdrowego odżywiania i zwracasz uwagę na to co i ile jesz, skorzystaj z kuchennej wagi Zwieger. To nie jest zwyczajna waga, która podaje jedynie gramaturę (z dokładnością do jednego grama). Ten sprzęt po połączeniu z aplikacją wyświetla też wartości odżywcze i kaloryczne ważonych produktów, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przygotowaniu idealnej porcji każdego dania.
Na surowo
Młode marchewki i rzodkiewki aż się proszą, by schrupać je na surowo albo zrobić z nich świeżą sałatkę. Istnieją jednak obawy, że nowalijki, szczególnie te o dorodnym wyglądzie, zostały potraktowane dużą ilością nawozów. Przed zajadaniem się nimi na surowo możesz więc wykorzystać jeden z domowych sposobów na pozbycie się ewentualnych pozostałości po pestycydach, np. umyć warzywa w wodzie z dodatkiem soli lub moczyć je przez kilka minut w wodzie z dodatkiem octu (po tym czasie wypłukać). Tak przygotowane warzywa możesz pokroić do wiosennej sałatki, a do tego niezbędne będą dobrej jakości noże. Te z oferty Zwieger są nie tylko ostre, ale też świetnie wyważone, dzięki czemu praca nimi nie męczy ręki. Marka oferuje szeroki wybór różnych rodzajów noży, umożliwiający różnorodne zastosowanie, od najmniejszych modeli idealnych do warzyw i owoców przez długi nóż do plastrowania, po duży model nie bez powodu nazwany nożem szefa. Pokroisz nim wszystko, co niezbędne do przygotowania wiosennej uczty.