NewsyPostanowiła spróbować Kanapkę Drwala pierwszy raz w życiu. Szybko pożałowała

Postanowiła spróbować Kanapkę Drwala pierwszy raz w życiu. Szybko pożałowała

Frania testuje Kanapkę Drwala
Frania testuje Kanapkę Drwala
Źródło zdjęć: © Pyszności | Marzena Pęcak

08.11.2023 18:05, aktual.: 20.03.2024 15:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oddany dziennikarz nie zna wyrażenia "to zbyt niebezpieczne". Taki fachowiec kpi sobie z zagrożeń i własne bezpieczeństwo ceni mniej, niż rzetelną relację z ważnego społecznie wydarzenia. Hołdując tym zasadom, nasza redakcyjna koleżanka Frania specjalnie pojechała po Kanapkę Drwala w dniu jego premiery. Udało jej się ją zjeść i szczerze ocenić!

Ósmy listopada roku pańskiego 2023 zapisze się na kartach historii jako moment kolejnej premiery Kanapki Drwala w McDonald's. Należy tu uczciwie zaznaczyć, że jest to premiera nie byle jaka. Kultowy sezonowy burger najsłynniejszej sieci restauracji typu fast food świata pojawia się w Polsce już po raz trzynasty. Czy mogliśmy to przegapić? Jasne, że mogliśmy. Ale Frania nie odpuściła!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kanapka, symbol, wzór prawidłowo przeprowadzonego marketingu

Pierwsza Kanapka Drwala ukazała się w polskich restauracjach McDonald's w 2011 roku. Raczej niewiele osób podejrzewało wtedy to, z jak bardzo kultowym produktem mamy do czynienia. Reklamowany jako sezonowy burger rzeczywiście różnił się od innych pozycji z menu amerykańskiego fast foodu, ale nikt wtedy jeszcze nie zamierzał stać po niego w kolejce godzinami.

Kanapka Drwala z 2021 roku. Najbardziej widoczną zmianą w tym produkcie jest cena
Kanapka Drwala z 2021 roku. Najbardziej widoczną zmianą w tym produkcie jest cena© Adobe Stock | Robson90

Dzisiaj wiemy już, że Drwal to nie tylko kanapka nad wyraz popularna. To symbol. Fani tego smakołyku co roku czekają na obwieszczenie tej ważnej daty — dnia, w którym Kanapka Drwala znów będzie dostępna w McDonald's. Kluczem do tego niezwykle udanego zabiegu okazała prosta psychologia marketingu. Sezonowość i ekskluzywność (a właściwie to jedno wynikające z drugiego) nadały jedzeniu Drwala rangi rytuału. I to widać też po olbrzymich wynikach sprzedażowych burgera.

Ceny Drwala i krytyka

Tradycja jedzenia Kanapki Drwala, zachwalana i wyczekiwana z wypiekami na twarzy przez wszystkich sympatyków, nie uniknęła poważnych głosów krytyki, szczególnie widocznych na łamach mediów społecznościowych. Nie chodzi tu jednak bynajmniej o smak burgera, który rzadko spotyka się z dezaprobatą, lecz o jego cenę. Jej wzrost jest więcej niż bolesny.

Na przełomie 2011 i 2012 roku, kiedy Drwal został wprowadzony do okresowego menu polskich restauracji McDonald's po raz pierwszy, kanapka ta kosztowała niespełna 12 złotych. Przez kolejne lata cena nie zmieniała się w szczególnie drastyczny sposób. Jeszcze w 2019 roku, czyli przed pandemią, kultowego burgera mogliśmy kupić za 15 złotych. I wtedy, nagle i bez ostrzeżenia, coś się zmieniło. Coś pękło i nie było już odwrotu.

Już dwa lata później, w 2021 roku, Kanapka Drwala kosztowała 17 złotych i 40 groszy. W 2022 roku sympatycy jedzenia z McDonald's przeżyli szok, kiedy dowiedzieli się, że za wyczekiwany przysmak przyjdzie im zapłacić prawie 24 złote. Co ciekawe, prognozowano, że kultowy burger w 2023 roku będzie kosztował aż 28,90 zł.

Frania jedzie po Drwala!

Wróćmy jednak do ekspedycji naszej redakcyjnej koleżanki. 8 listopada 2023 roku debiutuje nowa Kanapka Drwala, a Frania rusza po nią niczym Galahad po Świętego Graala. Już w drodze przeglądnęła tabelę wartości odżywczych i szybko zorientowała się, że za ten występek będzie smażyć się w dietetycznym piekle. Jeden Drwal to 915 kcal, 52 g tłuszczu, 19 g kwasów tłuszczowych nasyconych, 70 g węglowodanów, 13 g cukrów,1 g błonnika, 39 g białka i 3,8 g soli. A przecież Wrzosek mówił, żeby sobie darować...

Kolejki w McDonald's
Kolejki w McDonald's© Pyszności | Marzena Pęcak

Po Kanapkę Drwala Frania wybrała się do jednej z rzeszowskich restauracji McDonald's. Jak relacjonowała, już przed godziną 12:00 zaczynała się robić kolejka i na pewno była nieprzypadkowa. Ci ludzie znaleźli się w lokalu w tym samym celu, co ona - przyjechali właśnie po Drwala. Frania w końcu zamówiła powiększony zestaw, zapłaciła 35,90 zł i spokojnie czekała na swoje zamówienie. Z ciekawości sprawdziła też, ile kultowy Drwal kosztuje w restauracjach w innych miastach. Zaskoczenie było spore! Okazało się, że w rzeszowskim McDonald's samą kanapkę można kupić za 25,90 zł, a w Warszawie czy Poznaniu o złotówkę taniej.

Cena Kanapki Drwala w McDonald's
Cena Kanapki Drwala w McDonald's© Pyszności | Marzena Pęcak
Zestaw powiększony z Kanapką Drwala
Zestaw powiększony z Kanapką Drwala© Pyszności | Marzena Pęcak

Pierwszy raz w życiu spróbowała Kanapkę Drwala. Jaka reakcja?

Co roku wiele osób z utęsknieniem wyczekuje premiery kultowego burgera. Nasza redakcyjna koleżanka nigdy go wcześniej nie jadła. Jednak dzisiaj postanowiła sprawdzić, jak smakuje, by zrozumieć, skąd wziął się jej fenomen.

Jaki jest Drwal w 2023 roku? Mięso i ser w panierce - miękkie, prażona cebulka oraz bekon przyjemnie chrupiące, a sos aż wypływa na boki. Mocno wyczuwalna jest również serowo-bekonowa posypka na bułce. I to wszystko...

Kanapka Drwala
Kanapka Drwala© Pyszności | Marzena Pęcak

Frania bardzo się starała, aby zjeść jak najwięcej burgera, ale już po pierwszym kęsie wiedziała, że to zupełnie nie jej smaki. Kolejny gryz tylko utwierdził ją w przekonaniu, że nigdy więcej nie zamówi Kanapki Drwala. Dziennikarka zupełnie nie rozumie jej popularności i tych długich kolejek, które robią się przed lokalami McDonald's w dniu premiery kultowego burgera.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także