PrzepisDietaPopularna dieta może przyspieszać starzenie się? Wyniki najnowszych badań dają do myślenia

Popularna dieta może przyspieszać starzenie się? Wyniki najnowszych badań dają do myślenia

Każda dieta ma swoje plusy i minusy
Każda dieta ma swoje plusy i minusy
Źródło zdjęć: © Pixabay | vika-imperia550

25.05.2024 19:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma diety idealnej i dla każdego. Jednak nawet jak specjalnie nie pomagają, to nigdy nie powinny szkodzić. Niestety, to się zdarza. Badania dotyczące diety opartej w dużej mierze na tłuszczach mogą wywołać niepokój. Czy warto stawiać na taki sposób odchudzania?

Dieta ketogeniczna w ostatnich latach zdobyła dużą popularność. Rzeczywiście przy jej stosowaniu sylwetka szybko zmienia się na korzyść, a waga pokazuje mniej kilogramów. Trzeba też przyznać, że od początku miała swoich wiernych zwolenników, jaki i przeciwników. Ten sposób odżywiania jest często obiektem badań. Co tym razem odkryli naukowcy?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kilogramy w dół to nie wszystko

Dieta ketogeniczna bazuje na tłuszczach, a jest uboga w węglowodany. Wprowadza ona organizm w stan metaboliczny zwany ketoza. Głównym źródłem energii stają się wówczas tłuszcze, co ma powodować utratę wagi, a także pomagać w kontroli poziomu cukru we krwi i wzrostu energii. Nowe badania wykazują jednak, że taki sposób odżywiania się może przyspieszać starzenie się organizmu, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca i nowotworów.

Dieta ketogeniczna a przyspieszone starzenie

Zespół badawczy z University of Texas Health Science Center at San Antonio odkrył, że dieta wysokotłuszczowa powoduje gromadzenie się uszkodzonych komórek w narządach. To właśnie może mieć wpływ na przyspieszone starzenie się organizmu. Ryzyko wystąpienia wtedy chorób serca i nowotworów jest większe. Badanie przeprowadzone na myszach laboratoryjnych wykazało, że gryzonie na diecie ketogenicznej miały znacznie więcej starzejących się komórek. Odkładały się one przede wszystkim w nerkach, co sugeruje, że dieta keto może przyspieszać starzenie się poszczególnych narządów. Jednak powrót myszy do standardowej diety szybko poprawiał ich rokowania i opóźniał starzenie się komórek.

Keto nie dla każdego

Naukowcy podkreślają, że wyników badania przeprowadzonego na zwierzętach, nie da się całkowicie przenieść na ludzkie realia. W podsumowaniu zaś zaznaczyli, że dieta ketogeniczna prawdopodobnie nie jest przeznaczona dla wszystkich.

Pamiętaj, że przed przejściem na jakąkolwiek restrykcyjną dietę, która wyklucza lub mocno ogranicza jakieś grupy produktów, warto się skonsultować z lekarzem. Już dawno mówiło się, że dieta keto może doprowadzić do nadmiernego odkładania tłuszczu w wątrobie oraz tworzenia się kamieni nerkowych, a teraz doszły te badania. Lepiej nie ryzykować.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także