NewsyPrzed zakupem zajrzyj pod szypułkę. Tak rozpoznasz polskie truskawki

Przed zakupem zajrzyj pod szypułkę. Tak rozpoznasz polskie truskawki

Jak rozpoznać polskie truskawki?
Jak rozpoznać polskie truskawki?
Źródło zdjęć: © Canva | Engin Akyurt

18.04.2024 15:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podobno są najlepsze w Europie, a nawet na świecie. Słodkie i kwaśne jednocześnie, intensywnie czerwone i soczyste. Polskie truskawki to dla wielu absolutny rarytas, niełatwo jednak rozpoznać rodzime dobro wśród pełnych skrzynek owoców z importu. Katarzyna Bosacka ma na to rady.

Katarzyna Bosacka, dziennikarka i edukatorka konsumencka, opublikowała w mediach społecznościowych wpis na temat polskich truskawek. Wyjaśniła, jakie są teraz dostępne w sklepach oraz jak odróżnić polskie okazy od zagranicznych. Nie jest to łatwe, ale możliwe. Warto znać te porady.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sezon na polskie truskawki 2024. Kiedy będą dostępne w sprzedaży?

W sklepach i na targowiskach można natrafić już na truskawki, jednak jeśli są to truskawki polskie, to z pewnością pochodzą z upraw szklarniowych. Szczyt sezonu na truskawki gruntowe przypada zwykle na połowę czerwca, o czym przypomina Katarzyna Bosacka w wideo opublikowanym na Instagramie.

- Kiedy kupujemy truskawki, pamiętajmy, że te polskie gruntowe pojawią się w naszych sklepach tak naprawdę w drugiej połowie czerwca. Na razie możemy spotkać bardzo drogie polskie truskawki, ale szklarniowe. One będą smaczne, ale nie będą aż tak bardzo pachnące - wyjaśnia.

I od tego jednak są wyjątki. Przypomnijmy, że według informacji serwisu jagodnik.pl w 2024 roku pierwszych truskawek gruntowych można spodziewać się w połowie maja, natomiast te pochodzące z upraw tunelowych mogą być dostępne już po weekendzie majowym. Mowa tutaj o owocach pochodzących z plantacji w regionie Czerwińska nad Wisłą, gdzie mikroklimat i sposób uprawy sprzyja szybszemu wzrostowi truskawek (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).

Jak rozpoznać polskie truskawki?
Jak rozpoznać polskie truskawki?© Pixabay

Jak rozpoznać polskie truskawki? Zajrzyj pod szypułkę

Zdecydowana większość truskawek dostępnych w sprzedaży przed sezonem to truskawki importowane z Hiszpanii, Grecji lub Cypru. Przed zakupem więc należy sprawdzić kraj pochodzenia owoców na opakowaniu lub skrzynce. Znakiem "rozpoznawczym" truskawek z importu może być też ich niska cena przed sezonem. Zdecydowanie trudniej jest rozpoznać polską truskawkę, jeśli owoce kupujemy luzem lub w kobiałkach. Katarzyna Bosacka radzi, by w takiej sytuacji zwrócić uwagę na wygląd i kolor szypułki.

- Jeśli jest ona zwiędnięta i trudno nam odchodzi od truskawki, widać, że ma już taki matowy kolor, to znaczy, że te truskawki przebył do nas długą drogę - tłumaczy ekspertka.

Warto również przyjrzeć się owocom w miejscu, gdzie przylega szypułka. Truskawki importowane zbierane są przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, a więc w tym miejscu będą mieć jaśniejszy, nierównomierny kolor.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także