NewsyRekordowy koszt wesela w 2024 roku. Gdy zobaczysz cenę "za talerzyk", zaniemówisz z wrażenia

Rekordowy koszt wesela w 2024 roku. Gdy zobaczysz cenę "za talerzyk", zaniemówisz z wrażenia

Ile kosztuje organizacja wesela w 2024 roku?
Ile kosztuje organizacja wesela w 2024 roku?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Franciszek

02.06.2024 21:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sezon na wesela rozkręca się z tygodnia na tydzień. Pary, które zdecydowały powiedzieć sobie "tak" w najbliższym czasie, muszą na organizację przyjęcia przeznaczyć sporą ilość pieniędzy. Czy górna granica tu istnieje? Jest naprawdę drogo.

Na przyjęciach weselnych coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych, polskich dań. Goście zajadają się potrawami bardziej wyszukanymi, z różnych zakątków świata. Ma to na pewno wpływ na wzrost ceny za "talerzyk". Jednak nie tylko. Pod uwagę trzeba brać dużo więcej.

Trzymaj się za portfel

Na to, ile państwo młodzi muszą wydać na "talerzyk" mają wpływ nie tylko koszty żywności. Sumy są coraz wyższe także przez ceny za sale weselne. Trzeba za nie słono płacić, m.in. z powodu ogromnych podwyżek za prąd i gaz. Dochodzą również koszty utrzymania pracownika. To wszystkiego kształtuje cenę "za talerzyk", a jest ona coraz większa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z widokiem na morze

Duże znaczenie ma także miejsce, w którym organizuje się wesele. Jak podaje portal radia Eska, znacznie więcej trzeba wydać w dużym mieście, np. w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku, a mniej w mniejszych miastach czy salach weselnych na wsi. Pary młode, które mają do dyspozycji większy budżet, mogą zapłacić nawet od 700 do 1 tys. zł za osobę. Wtedy można liczyć na zabawę w pięknym miejscu i wyszukane menu. Jednak takie przyjęcia nie odbywają się często. Przeciętna cena "za talerzyk" w 2024 roku to 300 zł. Łatwo obliczyć, że jeśli w planach jest 100 gości, na jedzenie i salę trzeba przygotować 30 tys. zł. Dużo zależy również od liczby zaproszonych osób. Im jest ich więcej, tym mniej zapłacimy za pojedynczego gościa. Jeszcze drożej jest w restauracjach. Tu trzeba się przygotować na koszt rzędu 350-420 zł za osobę.

Trzy opcje za "talerzyk"

  • Ekonomicznie: ceny mogą zaczynać się już od około 150-200 zł za osobę. Ta opcja zazwyczaj obejmuje podstawowy catering i ograniczone usługi.
  • Średni standard: ceny wahają się między 250 a 400 zł za osobę. W takiej sumie można liczyć na większy wybór menu, w tym napoje oraz podstawową dekorację.
  • Wysoki standard: koszty mogą wynosić od 400 zł wzwyż, osiągając nawet do tysiąca złotych za każdego gościa. W tej cenie będzie wykwintne menu, piękne dekoracje, dodatkowe atrakcje dla gości, jak pokazy czy występy.
"Na przyjęcie weselne dla 100 osób należy przygotować od 30 do 55 tysięcy złotych. To koszty samej sali, z wyżywieniem i napojami dla gości. Do tego należy doliczyć wydatki na alkohol, tort oraz ewentualne poprawiny, które mogą znacznie podnieść finalny rachunek" - podaje serwis legaartis.pl na podstawie danych Weddings & Events.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także