Starta marchewka ma przyjemny, słodki smak, za którym przepadają domownicy w każdym wieku. Najczęściej łączy się ją z jabłkiem, ale w tym przypadku do marchewki dołącza solidna porcja czosnku. To połączenie idealne na jesienny i zimowy obiad, bo nie tylko zaskoczy lekką ostrością, ale będzie też wsparciem przy przeziębieniu. To połączenie słodkiej marchewki i wyrazistego czosnku pokochasz od pierwszego kęsa.
WIDEORozgrzewająca zupa meksykańska. Jest tak sycąca, że drugie danie jest zupełnie zbędne
Surówka z marchewki i czosnku
Choć na polskich stołach surówka z marchewki jest stałym bywalcem, wciąż zaskakuje swoją uniwersalnością. W tej wersji rezygnujemy z cukru i jabłek na rzecz wyrazistego, pikantnego akcentu, który sprawia, że proste warzywo nabiera charakteru. Ta szybka i zdrowa surówka jest doskonałym towarzystwem dla cięższych, mięsnych dań, jak kotlety schabowe czy pieczeń.
Marchew to bogactwo beta-karotenu (prowitaminy A), niezbędnego dla zdrowia oczu i skóry, a w połączeniu z tłuszczem zawartym w majonezie, składniki odżywcze są lepiej przyswajalne przez organizm. Zawarta w czosnku allicyna znana jest ze swoich silnych właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Dzięki temu wspiera układ immunologiczny. Ta prosta surówka to więc prawdziwa bomba witaminowa i zdrowotna tarcza, którą można przygotować w zaledwie kilka minut.
Składniki:
- 6 marchewek średniej wielkości,
- 6 ząbków czosnku,
- 50 g majonezu,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
- Marchewkę umyj, obierz i zetrzyj na grubych oczkach tarki.
- Czosnek obierz z łupiny i zetrzyj na drobnych oczkach lub przeciśniętej przez praskę. Dodaj go do startych marchewek.
- Do warzyw dodaj majonez i dobrze wymieszaj.
- Dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Możesz opcjonalnie dodać też kilka kropli soku pomarańczowego.
- Odstaw na 10-15 minut.
Gotową surówkę podaj do obiadu. Najlepiej przygotować ją na świeżo — ta zrobiona dzień wcześniej może być zbyt intensywna i zdominowana przez czosnek. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kotletów i mięs w sosach. Smacznego!