NewsyTe produkty mają szkodliwe składniki. Lekarze nawet nie wezmą ich do ust

Te produkty mają szkodliwe składniki. Lekarze nawet nie wezmą ich do ust

szkodliwe składniki - białe pieczywo - Pyszności; foto: Canva
szkodliwe składniki - białe pieczywo - Pyszności; foto: Canva
16.04.2023 12:25

Uwielbiasz te produkty, jesz je od dawna i w dużych ilościach. Nie zdajesz sobie bowiem sprawy, że zawierają szkodliwe składniki. W dodatku, jak ostrzegają lekarze, ich nadużywanie może doprowadzić do chorób układu pokarmowego. Sprawdź, o jakie chodzi.

Wiele popularnych produktów zawiera szkodliwe składniki. Zajadamy się nimi niemal codziennie, nie zdając sobie sprawy, jak bardzo mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Nie bez powodu gastrolodzy omijają te produkty szerokim łukiem. Jakich nie włączyliby do swojej diety i dlaczego? Ich odpowiedzi mogą wprawić cię w zdumienie.

Pixabay
Pixabay

Szkodliwe składniki w popularnych produktach

Lekarze zajmujący się chorobami układu pokarmowego przyznali, że pewnych popularnych produktów nie wzięliby do ust. Sprawdzili bowiem ich składy, a teraz ostrzegają. Te składniki spożywane w nadmiarze mogą powodować różne choroby.

Napoje gazowane

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że picie napojów gazowanych jest niezdrowe. Jednak mało kto wie dokładnie, co powodują, gdy spożywa się je w nadmiarze. Dr Simon C. Matthews, gastroenterolog z Johns Hopkins, śpieszy z wyjaśnieniem.

"Picie łatwo dostępnych napojów gazowanych zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy choroby serca" — tłumaczy lekarz, cytowany przez portal Huffington Post.

Zbyt częste sięganie po słodkie napoje gazowane może również powodować problemy żołądkowe, tj. refluks, zgaga czy wzdęcia.

Obraz

Czerwone mięso

Dla wielu osób obiad bezmięsny, to nie obiad. Jednak nie powinniśmy zjadać czerwonego mięsa więcej niż 100 g i nie częściej niż raz w tygodniu. Według dr Reezwany Chowdhury, spożywanie w nadmiarze produktów mięsnych może prowadzić m.in. do chorób okrężnicy.

"Spożywanie zarówno czerwonego, jak i przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko wystąpienia raka okrężnicy oraz jej polipów" — ostrzega gastroenterolog z Johns Hopkins.

Białe pieczywo

Gastrolodzy zwracają również uwagę na biały chleb. Dr Shilpa Grover, dyrektor oddziału gastroenterologii w szpitalu Brigham and Women's Hospital, mówi wprost, że ten rodzaj pieczywa zawiera wiele szkodliwych dla naszego zdrowia składników. O jakie chodzi? Przede wszystkim o rafinowane ziarno, które negatywnie wpływa na pracę jelit oraz glifosat, rakotwórczy związek.

Innym istotnym powodem, dla którego powinniśmy unikać białe pieczywo jest ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typu 2.

Chleb - Pyszności / fot. Adobe Stock
Chleb - Pyszności / fot. Adobe Stock

Batony proteinowe

Ten produkt jest największym zaskoczeniem. Sięgają po niego przecież nawet sportowcy, czyli osoby, które dbają o swoje zdrowie. Dlaczego więc baton proteinowy znalazł się na liście produktów, których należy się wystrzegać? Według dr Harmony Allison, tego typu przekąski są wysoko przetworzone. Lepiej więc sięgać po zdrowsze źródła białka, jak np. pestki dyni czy masło orzechowe.

"Nigdy nie jem batonów proteinowych. Zwykle są wysoko przetworzone i mają w sobie wiele dodatków nieznanego pochodzenia" — przekonuje dr Allison, gastroenterolog z Tufts Medical Center.

Jeśli masz ochotę na zdrową przekąskę, polecamy dietetyczne batoniki a'la bounty. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także