NewsyTe niepozorne grzyby są dostępne przez cały rok. Zdrowsze od pieczarek i borowików

Te niepozorne grzyby są dostępne przez cały rok. Zdrowsze od pieczarek i borowików

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
07.03.2023 09:52, aktualizacja: 07.03.2023 13:12

Grzyby zawierają wiele cennych właściwości odżywczych i warto włączyć je, w mniejszym lub większym stopniu, do diety. A jakie są najlepsze grzyby? Jeśli twoje myśli zmierzają teraz w stronę trufli, zatrzymaj je. Najzdrowsze grzyby są o wiele tańsze i lepiej dostępne.

Czy grzyby to rzeczywiście sama woda zamknięta w oryginalnym kształcie, skórce i kapeluszu? Powiemy wprost: to mit i nic więcej. Badania jasno wskazują, że jedzenie grzybów ma dobry wpływ na zdrowie ze względu na duże pokłady białka, kwasów, błonnika i składników mineralnych w nich zawartych.

Oczywiście stopień właściwości prozdrowotnych jest różny w zależności od gatunku. Jakie są najlepsze grzyby? Jeśli uważasz, że są to trufle, to jesteś w błędzie. Właściwie, to w ich poszukiwaniu musisz przenieść się na inny kontynent.

Najlepsze grzyby kupisz bez problemu

Najlepsze grzyby - Pyszności; foto: Canva
Najlepsze grzyby - Pyszności; foto: Canva

Chociaż shiitake pochodzą z Azji, to zapotrzebowanie na nie na europejskim rynku jest na tyle duże, by producenci postarali się o podreperowanie kwestii ich dostępności. To pochodna olbrzymiej popularności kuchni japońskiej w Polsce, w której shiitake są niezwykle częstym dodatkiem do zup czy sushi.

Na polskim rynku shiitake występują zarówno w formie świeżej, jak i suszonej. Co ciekawe, ten drugi rodzaj nie traci swoich właściwości, a wręcz przeciwnie. Kupując je, możesz za to nie martwić się o ewentualne kwestie przeterminowania.

Co zawierają shiitake?

Twardnik japoński ma szereg właściwości wykorzystywanych zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu schorzeń. Charakteryzuje się silnym działaniem przeciwwirusowym i bakteriobójczym, a za sprawą zwalczania wolnych rodników hamuje proces starzenia się organizmu. Dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i zmniejsza stany zapalne.

Najlepsze grzyby - Pyszności; foto: Canva
Najlepsze grzyby - Pyszności; foto: Canva

Najlepsze grzyby świata to kopalnia witamin i minerałów. W shiitake odnajdziesz dużo fosforu, selenu, potasu i magnezu, a także witaminy z grupy B oraz D. Jak informuje portal ogrzybach.pl, grzyby te stosowane są nawet w leczeniu HIV, a niektórzy uważają, że płukanie jamy ustnej płynem z shiitake usuwa płytkę nazębną.

Shiitake są bardzo proste w przygotowaniu, a jeść je możesz na surowo. Również cena, w porównaniu z truflami, to błahostka. Czy może być lepiej?

Obejrzyj też ten filmik z przepisem na chleb ze starej niemieckiej receptury. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także