To przepis na włoski klasyk w wersji bez mięsa. Wykorzystuję wartościowy, niepopularny produkt
To jeden z obiadów, które zajmują chwilę czasu, ale zdecydowanie są tego warte. Napakowane białkiem, sycące, a do tego obłędnie smaczny sos, inspirowany włoskim klasykiem, jednak w tej odsłonie bez grama mięsa.
Aby bezmięsny sos był nie tylko pyszny, ale i sycący oraz napakowany białkiem, używam granulatu sojowego. Do kupienia w niemal każdym większym markecie, przypomina popularne niegdyś kotlety sojowe, tylko że zamiast większego, okrągłego lub prostokątnego kształtu, ten jest drobny i sypki. Świetnie nadaje się do wegetariańskich lub wegańskich sosu bolognese, chili con carne, kotletów i wszystkich innych dań, do których tradycyjnie dodaje się mięso mielone.
Pieczone tofu a'la szynka. Smakuje i wygląda jak marzenie
Granulat sojowy
Granulat sojowy to produkt, który każda osoba ograniczająca lub całkowicie eliminująca mięso ze swojej diety powinna mieć w szafce. Jest bardzo dobrym źródłem białka, bo zawiera go aż 49 g na 100 g suchego produktu, chociaż pamiętajmy, że po ugotowaniu granulat pęcznieje. Dodatkowo jest to dość ekonomiczny produkt, zdecydowanie tańszy od większości roślinnych zamienników mięsa i łatwo dostępny na działach ze zdrową żywnością.
Jak przygotować smaczny granulat sojowy?
Jedyną jego słabością jest delikatny smak. Aby temu zaradzić i uczynić go smacznym, pełnym aromatu produktem, którym będą zajadać się nawet mięsożercy, warto trzymać się kilku zasad. Przede wszystkim ugotuj go w lekkim bulionie warzywnym lub w wodzie z dodatkiem przypraw i sosu sojowego, tak aby granulat od samego początku chłonął smaki.
Następnie odsącz nadmiar płynu, zamarynuj w ulubionych przyprawach i odstaw najlepiej na całą noc, ale w wersji ekspresowej wystarczy nawet godzina. Jeśli masz pod ręką dobrej jakości ketchup, sos BBQ, sos sojowy lub pesto, warto je dodać do marynaty – dokładne składniki zależą od tego, co konkretnie chcesz przygotować. W tym przepisie używamy granulatu do sosu a la bolognese, więc świetnie sprawdzi się pesto pomidorowe, sos sojowy i słodką papryką.
Przepis na sos pomidorowy z granulatem sojowym
Składniki:
- 200 g passaty pomidorowej,
- 150 g granulatu sojowego,
- 100 ml czerwonego wina,
- 1 cebula,
- 1 marchewka,
- 1 cukinia,
- 2 ząbki czosnku,
- 20 g pesto pomidorowego,
- 20 g oliwy z oliwek,
- 20 g sosu sojowego,
- szczypta słodkiej papryki,
- szczypta soli,
- szczypta świeżo zmielonego pieprzu,
- kilka listków świeżej bazylii,
- bulion warzywny do gotowania granulatu,
- ulubiony makaron do podania.
Sposób przygotowania:
- Wsyp granulat do garnka z bulionem warzywnym.
- Gotuj kilka minut, aż zmięknie, następnie odsącz nadmiar płynu.
- Dodaj sos sojowy, pesto, słodką paprykę, dokładnie wymieszaj i odstaw.
- Obierz cebulę i pokrój w drobną kostkę, obierz czosnek i przeciśnij przez praskę.
- Na szerokiej patelni rozgrzej oliwę.
- Wrzuć cebulę i czosnek i podsmażaj kilka minut, aż cebula stanie się szklista.
- Dodaj przygotowany granulat oraz starte warzywa i mieszaj.
- Obierz marchewkę i zetrzyj ją na grubych oczkach, umyj cukinię i również zetrzyj na grubych oczkach.
- Wrzuć warzywa na patelnię i wymieszaj.
- Po chwili wlej passatę i duś przez kilka minut.
- Wlej wino czerwone, zmniejsz ogień i duś pod przykryciem około 2 godzin na małym ogniu lub 15 minut w wersji ekspresowej.
- Dopraw świeżo zmielonym pieprzem i solą.
- Na koniec dodaj świeżą bazylię.
- Podawaj z ulubionym makaronem. Smacznego!