Naturalne metody na pranie ręczników do naczyń. Plamy schodzą bez wybielacza!
Ręczniki kuchenne zawsze są w pogotowiu, gdy coś się rozleje. Przez to bywają upstrzone różnymi plamami, których czasami ciężko jest się pozbyć. Zdradzimy Ci jak łatwo doprowadzić Twoje kuchenne ścierki do czystości.
30.07.2020 | aktual.: 22.04.2022 15:27
Królowa porządków: soda oczyszczona
Z pomocą sody możesz pozbyć się wielu różnorodnych zabrudzeń w kuchni. Pomocny będzie też podczas usuwania plam z ręczników kuchennych. Podgrzej wodę w garnku i dodaj do niej 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Zabrudzoną szmatkę włóż do miski z tą miksturą i trzymaj przez godzinę. Następnie wypierz ścierkę normalnie w pralce. W ten prosty sposób pozbędziesz się niemiłego zapachu.
Jeśli znajdziesz plamy, które uporczywie nie chcą zejść spróbuj zrobić pastę czyszczącą: sodą oczyszczoną wymieszaj z sokiem z cytryny i odrobiną wody. Powstałą masę wetrzyj w trudne plamy.
Zawsze używaj czystego ręcznika do wycierania naczyń
Może wydawać się to oczywiste, ale jednak warto o tym przypomnieć. Czystą ścierkę do suszenia odkładaj zawsze w inne miejsce niż resztę ręczników: unikniesz wtedy pomyłkowego sięgnięcia po czystą szmatkę. Za każdym razem po wycieraniu pozwól jej wyschnąć.
Nieoceniony ocet kuchenny
Pewnie u większości z nas w znajdzie się w szafce zwykły, biały ocet. Możesz go również użyć podczas prania. Nie dość, że skutecznie odplamia i dezynfekuje to na dodatek ma właściwości zmiękczające tkaninę.
Jak go użyć?
Do pralki wsyp 1/4 szklanki proszku do prania i 1/2 szklanki octu i wybierz program, który zrobi pranie w zimnej wodzie. Jeśli masz więcej ręczników odpowiednio pomnóż proporcje.
Plama nie chce zejść? Nalej ocet bezpośrednio na zabrudzenie i zamocz przed praniem.
Może zapach octu bywa drażniący, ale używanie go jest bardzo dobrą i skuteczną metodą.
Do szybkiej dezynfekcji: kuchenka mikrofalowa
Mikrofalówka może być bardzo pomocnym sprzętem w kuchni. Dzięki niej nie tylko podgrzejesz potrawy i rozmrozisz produkty. Promieniowanie emitowane przez mikrofalówkę oraz wysoka temperatura skutecznie zabije bakterie znajdujące się na kuchennej ścierce
Szmatkę namocz w roztworze octu i sody przez kilka minut. Mikrofalę nastaw na wysoką moc i włóż wilgotną ścierkę do środka na 10-15 sekund.
Jeśli nie masz octu: nie martw się. Umyj ścierkę wodą z mydłem i postępuj tak samo.
Nigdy nie wkładaj wilgotnych ścierek do kosza na pranie
"Wypiorę to później"- możesz pomyśleć. Niestety, wilgoć to idealne środowisko do rozwoju pleśni. Dodatkowo, ciężej będzie Ci się pozbyć okropnego zapachu, którym mogą przejść również inne rzeczy, które znajdowały się razem w jednym pojemniku. Pozostaw ścierki na noc, aż całkowicie wyschną i dopiero następnego dnia wrzuć je do kosza na pranie.
Sięgnij po amoniak
Amoniaku możesz używać nie tylko do pieczenia, jest świetnym środkiem czyszczącym.
W pojemniku na płyn do płukania umieść 1/2 szklanki octu i 1 łyżkę amoniaku i włącz standardowy tryb prania. Użyj jednak rękawiczek, żeby ochronić skórę dłoni.
Amoniak jest bardzo często składnikiem środków czystości i ma właściwości odplamiające, a ocet pomoże pozbyć się brzydkiego zapachu.
Regularnie wymieniaj kuchenne ręczniki
Pamiętaj o tym, żeby regularnie wymieniać i prać kuchenne ścierki. To najprostszy sposób na to, żeby zachować je w czystości. Sięgaj też czasem po papierowe ręczniki kuchenne: świetnie łapią wilgoć i mogą być przydatną alternatywą dla szmatek.