Jak gotować mrożone pierogi? Wielu popełnia błąd, przez co się rozpadają
Pierogi to jedna z tych potraw, która świetnie nadaje się do mrożenia. Bardzo ułatwia nam to świąteczne przygotowania, bo można je zrobić znacznie wcześniej. Jak je odgrzewać, by smakowały jak te świeże? Wystarczy trzymać się kilku zasad.
22.11.2024 18:33
Każdy rodzaj pierogów świetnie nadaje się do mrożenia. Dobrze znoszą ten proces zarówno te na słodko, na przykład z serem czy owocami, jak i te wytrawne, czyli z mięsem, kaszą czy ruskie. Przed świętami jednak nasze myśli koncentrują się wokół tradycyjnych pierogów postnych, czyli z kapustą i suszonymi grzybami. Ten rodzaj pierogów także można zrobić wcześniej i zamrozić.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mrożone pierogi mogą smakować jak świeże
Czy mrożone pierogi mogą smakować tak samo, jak te świeżo zrobione i ugotowane? Tak, ale pod warunkiem, że odpowiednio je zamrozimy, a potem odgrzejemy. Mrożone pierogi wymagają trochę inne podejścia niż te świeżo zrobione.
Pierogi można mrozić na dwa, a właściwie nawet trzy sposoby. Pierwsza metoda polega na tym, że do zamrażalnika wkładamy surowe pierogi, zaraz po ich zlepieniu. Druga zaś na zamrożeniu pierogów ugotowanych, a trzecia — zblanszowanych. Tę ostatnią metodę poleca Anna Starmach. Ekspertka wkłada swoje pierogi do gotującej wody tylko na 30 sekund.
Która z tych metod jest najlepsza? Pewnie każdy ma swoją ulubioną, która się u niego sprawdza. Najwięcej smaku zachowują pierogi surowe lub zblanszowane. Mrożenie ugotowanych pierogów z mięsem czy kapustą lepiej stosować sporadycznie, na przykład gdy ich nadmiar zostanie po kolacji.
Nie mogą się stykać
Bardzo istotny jest kolejny krok. Pierogi trzeba zawsze mrozić na tacce (można ją wcześniej oprószyć mąką czy posmarować olejem). Drugi sposób to układanie ich na papierze do pieczenia i smarowanie każdego pieroga olejem. Układamy je tak, by się nie stykały i przykrywamy folią spożywczą. Dopiero po zamrożeniu, czyli po 2-3 godzinach można je przesypać do woreczków strunowych. Gdy mamy więcej miejsca w zamrażarce, mogą pozostać na tackach. To powoduje, że pierogi nie zlepiają się, nie są przesuszone, ani nie pękają podczas odgrzewania.
Jak gotować mrożone pierogi?
Odgrzewanie mrożonych pierogów to kolejny istotny krok. Czasami mamy tendencję, by robić to dłużej niż w przypadku tych świeżych. A wymagają tylko nieznacznie więcej czasu, bo około 5 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Mrożone pierogi, które były wcześniej ugotowane, będą gotowe jeszcze szybciej. Rozgotowane tracą jędrność i smak. Co jeszcze jest ważne?
- Tak jak w przypadku świeżych pierogów, trzeba to robić w dużym garnku, by pierogi mogły swobodnie pływać. Wodę trzeba posolić i dolać do niej odrobinę oleju, co zapobiegnie zlepianiu się pierogów.
- Pierogi warto odgrzewać na małej mocy palnika, najlepiej garnek lekko przykryć. Wtedy pierogi na pewno nie popękają, a farsz będzie idealnie ciepły.
- Jeśli chcemy podać pierogi z wody lepiej ich nie rozmrażać. W gorącej "kąpieli" pod przykryciem ten proces przebiegnie sprawnie. Jednak gdy chcemy je odsmażać na patelni, lepiej je wcześniej rozmrozić.
- Pierogi można przechowywać w zamrażarce do trzech miesięcy.