PrzepisDania mięsneGdy serwuję te roladki na obiad, ręce same składają się do braw. Są fantastyczne

Gdy serwuję te roladki na obiad, ręce same składają się do braw. Są fantastyczne

Z roladkami zawsze jest trochę pracy, ale kiedy już wykładamy je na talerz, satysfakcja jest ogromna. Mięciutkie, rozpływające się w ustach mięso i do tego pyszny farsz. Kiedy podamy je rodzinie, pochwałom nie będzie końca.

Roladki to świetny sposób na wołowinę.
Roladki to świetny sposób na wołowinę.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | christina peters

30.10.2024 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rolady mięsne to potrawa, którą od razu kojarzymy ze Śląskiem. Wciąż podaje się je tam na niedzielny obiad i wszystkie uroczystości. Nikomu się nie nudzą. Nic dziwnego, bo są pyszne. Przepis, z którego korzystam, dostałam od znajomej opolanki. W jej rodzinie roladki przygotowuje się od pokoleń. Powiedziała mi, ze podobnie jak jej babcia i mama, robi je dzień wcześniej. Wtedy nabierają smaku, a i jest jeszcze argument. Na Śląsku wcześnie się wstaje i obiad je się już o 12.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odpowiednia wołowina

Tradycyjne roladki bazują na wołowinie, która uchodzi za mięso trudne do przygotowania. Dlatego ważny jest odpowiedni wybór mięsa. Najlepsza będzie młoda, lekko poprzerastana tłuszczem wołowina np. udziec oraz zrazówka górna i zrazówka dolna. Mięso powinno być jędrne, mieć intensywny kolor. O świeżości mięsa świadczy również kolor tłuszczu, który nie powinien być intensywnie żółty.

Nie popsuj smaku

Kiedy masz już odpowiednio mięso, nie możesz popsuć jego smaku. A oto w przypadku wołowiny wcale nie jest trudno. Przede wszystkim trzeba pamiętać, by kroić ją zawsze należy kroić w poprzek włókien. Ma to wpływ na kruchość mięsa. A potem plastry mocno rozbić. Muszą być cieniutkie i mieć taką samą grubość na całej powierzchni. Trzecia zasada? Wołowiny lepiej nie solić, bo roladki mogą wyjść twarde i gumowate. Po tę przyprawę korzystniej sięgnąć, gdy danie będzie gotowe.

Najlepszy farsz

Składniki farszu różnią się w zależności od regionu, ale najczęściej to boczek, ogórek, kiełbasa, cebula, chleb. W moim przepisie również jest wędzony boczek i ogórek kiszony. Obsmażone roladki wołowe wymagają dość długiego duszenia. Miękną po około 2 godzinach, ale sporo tu zależy od jakości. Do roladek wołowych idealny jest ciemny sos na bazie sosu własnego, który powstał w czasie duszenia roladek oraz czerwonego wina.

Roladki wołowe w ciemnym sosie

Składniki:

  • 1 kg wołowiny,
  • 3 łyżki oleju lub smalcu do smażenia.

Na farsz:

  • 8 plastrów wędzonego boczku,
  • 2-3 ogórki kiszone,
  • 2 łyżki ostrej musztardy,
  • pieprz do smaku.

Na sos:

  • 3 szklanki bulionu warzywnego lub wołowego,
  • 1/2 szklanki czerwonego wina wytrawnego,
  • 2 duże cebule,
  • 3 ząbki czosnku,
  • 1 liść laurowy,
  • 1 kulka ziela angielskiego,
  • 1/2 łyżeczki mielonego kminku,
  • gałązka rozmarynu,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

  1. Wołowinę pokrój na plastry i rozbij je tłuczkiem. Dopraw je pieprzem, możesz też użyć papryki.
  2. Każdy plaster z jednej strony cienko posmaruj musztardą. Na środku ułóż kawałek boczku i pokrojone w słupki ogórki kiszone. Zwiń, by powstała rolada. Związuj je sznurkiem lub spinaj wykałaczkami.
  3. Na patelni z grubym dnem rozgrzej tłuszcz. Obsmaż na nim rolady z każdej strony, aż zaczną się rumienić. Zdejmij je z patelni i przełóż do garnka.
  4. Na tej samej patelni przesmaż pokrojoną na grubsze plasterki cebulę. Do zeszklonej cebuli dodaj czosnek i smaż 1 minutę, cały czas mieszając.
  5. Cebulę z czosnkiem dodaj do roladek. Całość zalej bulionem, dodaj przyprawy i duś mięso do miękkości.
  6. Miękkie roladki przełóż na półmisek. Zwiększ moc palnika i gotuj znajdujący się w garnku sos przez 5-10 minut, często mieszając, żeby nadmiar płynu odparował. Dodaj czerwone wino i gotuj kolejne 5-10 minut. Gdy sos zgęstnieje, przetrzyj go przez drobne sitko, dzięki czemu zyska jednolitą, aksamitną konsystencję. Możesz też zostawić sos z kawałkami cebuli.
  7. Przełóż roladki do sosu i podgrzewaj jeszcze kilka minut. Dopraw gotową potrawę solą i świeżo zmielonym pieprzem.
roladkiroladki na obiadwołowina