PoradyWystarczy jedna łyżeczka do kawy. Niepozorny dodatek działa jak dopalacz dla mózgu

Wystarczy jedna łyżeczka do kawy. Niepozorny dodatek działa jak dopalacz dla mózgu

Kawa z nietypowym dodatkiem sprawi, że czarny napój stanie się jeszcze zdrowszy
Kawa z nietypowym dodatkiem sprawi, że czarny napój stanie się jeszcze zdrowszy
Źródło zdjęć: © Canva | pixelshot
03.04.2024 08:34

Masz ochotę na to, żeby twoja kawa stała się jeszcze zdrowsza? Taki zabieg nie jest trudny, wystarczy wsypać jedną łyżeczkę popularnego produktu do swojego parującego napoju. Zapewne nie będziesz zaskoczony, że wcale nie chodzi tu o cukier...

Polacy uwielbiają pić kawę. Chociaż ten rytuał nie jest u nas do tego stopnia, co w Skandynawii (ci to są dopiero zapaleni kawosze!), to według statystyk przeciętny Kowalski wypija rocznie około 95 litrów czarnego napoju. To w przeliczeniu blisko 3 kg ziaren rocznie. Sporo, prawda?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te dane jasno wskazują na to, że — o ile chcemy żyć w zgodzie ze świadomością żywieniową — tematem zdrowotności kawy powinniśmy się chociaż trochę zainteresować. O tym, że kawa sama w sobie to produkt niebywale zdrowy, pisaliśmy tu wielokrotnie. W zupełnie innym tonie wypowiadaliśmy się na temat dodatków do kawy. To zwykle one stanowią o tym, że wypity na mieście "wzmacniacz" staje się niezdrowy.

Cukier, syropy smakowe, zabielacze w proszku — to wszystko dodatki do kawy, które w naszej opinii rujnują wszystkie korzyści wynikające z mikroskładników zawartych w ziarnach kawowca. Na szczęście istnieją również dodatki do kawy, które działają wręcz odwrotnie; wzmacniają prozdrowotność czarnego napoju. Jednym z nich jest oczywiście... kakao.

Kawa będzie jeszcze zdrowsza

Wystarczy łyżeczka kakao dodana do kawy, by napój ten zyskał wiele na kwestii właściwości prozdrowotnych. Okazuje się bowiem, że te dwa składniki potrafią — występując w duecie — zdziałać prawdziwe cuda. Jaka będzie kawa z kakao? Podsumujmy to na przykładzie badania przeprowadzonego przez naukowców z Clarkson University i University of Georgia, którego wyniki zacytował portal zywienie.medonet.pl.

Kawa z kakao - dlaczego warto postawić na ten duet?
Kawa z kakao - dlaczego warto postawić na ten duet?© Canva | Yana Gayvoronskaya

Po przeprowadzeniu eksperymentu okazało się, że osoby, które piły kawę z kakao zyskały na koncentracji więcej, niż badani pijący normalną kawę. Podczas testu tacy kawosze popełniali też mniej błędów. Byli również spokojniejsi, mieli lepsze samopoczucie, doskonały poziom energii. Badani spożywający kawę z dodatkiem kakao byli mniej nerwowi od tych, którzy pili zwykłą kawę.

Dla nas brzmi to niezwykle zachęcająco, a dla ciebie?

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także