NewsyZapytała o post podczas kolacji walentynkowej. Słowa księdza na pewno ją zdziwiły

Zapytała o post podczas kolacji walentynkowej. Słowa księdza na pewno ją zdziwiły

Ksiądz o poście w walentynkach
Ksiądz o poście w walentynkach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Lucky Business
14.02.2024 15:25

Środa Popielcowa i walentynki jednego dnia? To mocne połączenie, a wiele osób może mieć zagwozdkę — jak to połączyć? Na to i inne dręczące pytania postanowił odpowiedzieć popularny na TikToku ksiądz Sebastian Picur.

Jednego dnia — 14.02.2024 roku — zderzają się ze sobą dwa święta. Jedno z nich, Środa Popielcowa, to początek Wielkiego Postu, okresu zadumy i ograniczenia przyjemności z życia. Jest to nawiązanie do 40 dni, które według Ewangelii Jezus spędził na pustyni. Z drugiej strony mamy zaś walentynki. Obchody dnia zakochanych są również ściśle związane z tradycją (i z chrześcijańską postacią świętego Walentego), ale dzisiaj kojarzymy głównie ich laicki i skomercjalizowany kontekst.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pytanie, które wiele osób zadaje sobie tego dnia, jest oczywiste. Czy w czasie walentynek, przypadających na początek Wielkiego Postu, można hucznie ucztować? Czy może te okazje jawnie się ze sobą kłócą i katolicy powinni zrezygnować z wystawnych uczt zaplanowanych na dzień zakochanych? Tę kwestię poruszył ksiądz Sebastian Picur, duchowny, który poprzez TikToka stara się rozwiązywać różne wątpliwości związane z katolicyzmem i religijnością.

Wykładnia księdza

Niestrudzony ksiądz postanowił wyjść naprzeciw wątpliwościom wiernych i na swoim profilu na TikToku odpowiedział na pytanie, czy istnieje szansa uzyskania dyspensy na Środę Popielcową wypadającą w walentynki. Odpowiedź duchownego była bardzo jasna, precyzyjna i raczej bezkompromisowa.

"W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia oraz post ilościowy wszystkich wiernych, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie rozpoczęli 60. Zachęca się, aby młodszym ukazywać wartość wyrzeczenia i pokuty".
Środa Popielcowa i Walentynki w jednym dniu. Jak to pogodzić?
Środa Popielcowa i Walentynki w jednym dniu. Jak to pogodzić?© Canva | camaralenta

Wygląda na to, że według księdza Sebastiana Picura katolicy powinni w te walentynki zrezygnować z sutych posiłków i przede wszystkim — z mięsa. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Być może jest to szansa na poznanie kuchni wegetariańskiej? Poniżej znajdziesz przepis, który może ci się spodobać!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także