Newsy5 nawyków żywieniowych, dzięki którym szybko schudniesz. Idealne dla osób po 50-tce

5 nawyków żywieniowych, dzięki którym szybko schudniesz. Idealne dla osób po 50‑tce

Jak schudnąć po pięćdziesiątce? - Pyszności; foto: Canva
Jak schudnąć po pięćdziesiątce? - Pyszności; foto: Canva
27.05.2023 11:33, aktualizacja: 27.05.2023 11:43

Specjaliści z dziedziny zdrowego odżywiania opracowali listę nawyków żywieniowych, które pozwolą osobom po pięćdziesiątym roku życia uzyskać zdrowszą, smuklejszą sylwetkę. Oto ich odpowiedź na jedne z najczęściej zadawanych w internecie pytań: jak schudnąć?

Nawet tych, których przez całe życie trzymała się idealna figura, po pięćdziesiątce może dopaść nagły problem nadmiarowych kilogramów. Oczywiście — najlepiej jest działać prewencyjnie i wcielić odpowiednie zasady żywieniowe już na zasadzie profilaktyki — ale jak wiadomo, większość z nas jest mądra dopiero po szkodzie. Co więcej, wiele osób może w ogóle nie spodziewać się zbliżającego kłopotu. Ten bowiem przychodzi nagle i niespodziewanie.

Specjalistki odpowiedziały na pytanie jak schudnąć po pięćdziesiątce - Pyszności; foto: Canva
Specjalistki odpowiedziały na pytanie jak schudnąć po pięćdziesiątce - Pyszności; foto: Canva

Jeśli to się stanie, nie należy załamywać rąk. Portal eathis.com, który od lat promuje zdrowy tryb odżywiania, postanowił sporządzić listę 5 nawyków żywieniowych, dzięki którym osoby po pięćdziesiątym roku życia powiększą swoje szanse na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Współautorem wspomnianej listy są specjalistki z dziedziny odżywiania, Tammy i Lyssie Lakatos, czyli słynne w USA "The Nutrition Twins".  

1. Uwzględnij od 20 do 30 gramów białka w każdym posiłku

Białko jest nazywane przez The Nutrition Twins "sycącym makroskładnikiem odżywczym". Nie tylko zapewnia ono uczucie sytości, ale również reguluje poziom cukru we krwi, napędza metabolizm i pomaga budować beztłuszczową tkankę mięśniową. Hamuje również wynikające z wieku straty masy mięśniowej.

2. Na początku posiłku jedz warzywa z dużą zawartością błonnika i niewielką ilością skrobi

"Błonnik spowalnia trawienie, a zjedzony na początku posiłku pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi" - tłumaczą The Nutrition Twins cytowane przez eathis.com.

To rzeczywiście potwierdzają badania naukowe, według których zwiększona ilość błonnika w diecie skutkuje utratą wagi.

3. Częściej stołuj się w domu

Ta prosta i zaskakująca zasada The Nutrition Twins nie znalazła się w tym zestawieniu przez przypadek. Jedzenie na mieście jest oczywiście miłym sposobem spędzenia czasu, ale bądźmy szczerzy — nie zawsze do końca wiemy, co jemy. Domowe gotowanie może też pomóc w odkrywaniu nowych, zdrowych produktów.

4. Jedz więcej różnorodnych produktów

Według badań cytowanych przez portal eatthis.com, różnorodność spożywanych produktów wiąże się z niższą masą ciała, zmniejszonym obwodem talii i mniejszą tkanką tłuszczową. Nie chodzi więc jedynie o to, żeby było zdrowo — ale również zmiennie i zróżnicowanie.

Różnorodne jedzenie to jeden ze sposobów na to, jak schudnąć po pięćdziesiątce - Pyszności; foto: Canva
Różnorodne jedzenie to jeden ze sposobów na to, jak schudnąć po pięćdziesiątce - Pyszności; foto: Canva

5. Jedz pełnowartościowe i nieprzetworzone węglowodany

The Nutrition Twins uważają, że za nadwagą i otyłością dopadająca ludzi po pięćdziesiątce najczęściej stoją nagłe skoki poziomu cukru we krwi. Przetworzone węglowodany są rozpoznawane przez organizm jako cukier, a to z kolei powoduje nadprodukcję insuliny. Słynne bliźniaczki polecają więc zawarcie w diecie jedyne nieprzetworzonych węglowodanów, takich jak owoce, fasola, groch czy soczewica.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także