Czy seniorzy mogą pić kawę? Wiele osób może być zaskoczonych odpowiedzią

Starsza osoba pije kawę
Starsza osoba pije kawę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | carballo

15.10.2023 16:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Koniecznie sprawdź, czy faktycznie wraz z wiekiem należy ją ograniczać. To prawda, a może mit?

Mała czarna to dla wielu osób podstawa w codziennym funkcjonowaniu. Sama należę do tej grupy i zanim nie wypiję porannej kawy, lepiej się do mnie nie zbliżać. Nie dość, że nie tryskam wtedy optymizmem i energią, to dużo dłużej schodzi mi łączenie poszczególnych wątków. Jednak po małej filiżance pysznej kawy wszystko wraca do normy.

Też tak masz? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca i sprawdź, czy ilość wypitej kawy powinna być uzależniona od wieku kawosza. Już teraz możesz zrobić mały test. Postaw na konkretną odpowiedź i przekonaj się, czy miałeś rację.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Picie kawy, a wiek kawosza 

Nie wiem, jak ty, ale ja bardzo często spotykam się z opinią, że wraz z wiekiem należy ograniczać picie kawy. Zazwyczaj argumenty, jakie są wtedy wysuwane na potwierdzenie tezy, to problemy z sercem i nadciśnieniem. Ponoć kawa ma działać niekorzystnie na obie sfery, o których przed chwilą wspomniałam. 

Bardzo długo żyłam w takim przeświadczeniu i sama karciłam moich rodziców, którzy są już po 70., że powinni ograniczyć kawę. Jak się jednak ostatnio przekonałam, to błąd. Tak naprawdę całe przekonanie o ograniczeniu picia kawy przez seniorów to powtarzany przez wszystkich mit

Picie kawy w podeszłym wieku wcale nie jest wykluczone
Picie kawy w podeszłym wieku wcale nie jest wykluczone© Adobe Stock | Drobot Dean

Kawa nie tylko nie zaszkodzi, ale może wręcz pomóc

Ostatnio przeglądając newsy w sieci, natrafiłam na ciekawą informację, którą postanowiłam od razu zgłębić. Jak się dowiedziałam, regularne picie kawy nie tylko nie szkodzi seniorom, ale wręcz może mieć pozytywny wpływ na ich zdrowie. A wszystko to zasługa obecnej w kawie kofeiny.

Po pierwsze, należy podkreślić, że picie małej czarnej może pozytywnie wpływać na sprawność umysłu. Seniorzy, którzy piją kawę, mogą być zatem w mniejszym stopniu narażeni zarówno na Parkinsona, jak i Alzheimera. 

Po drugie, kofeina może również wspomagać układ krążenia, niwelując takie schorzenia jak: udar, powstawanie zakrzepów czy zawał serca. 

Picie kawy może być korzystne dla seniorów
Picie kawy może być korzystne dla seniorów© Adobe Stock | Melica

Pisząc o zaletach picia kawy, warto również wspomnieć, że wpływa ona pozytywnie na sam proces trawienia. Kawa pobudza metabolizm, a jak wiadomo, z wiekiem znacznie on zwalnia. Dlatego dodatkowe pobudzenie na pewno się przyda. Co więcej, regularne picie kawy może pomóc uniknąć takich chorób jak: marskość wątroby czy kamica żółciowa.

Oczywiście, zanim się pożegnamy, należy podkreślić, że każdy przypadek jest inny. I wszelkie decyzje, tym bardziej w podeszłym wieku, powinny być konsultowane z lekarzem. Warto również pamiętać, że jak w innych dziedzinach życia, również tu należy zachować przede wszystkim umiar. Nie wolno nagle zacząć pić kilku filiżanek kawy dziennie, licząc, że zapewni to skuteczną ochronę przed konkretną chorobą. Do tematu należy podejść z głową i przede wszystkim skonsultować się ze specjalistą. 

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także