NewsyDietetyk radzi, jakich lodów nie kupować. Mają fatalne składy

Dietetyk radzi, jakich lodów nie kupować. Mają fatalne składy

Które lody w Biedronce są najgorsze? Dietetyk ostrzega - Pyszności; Fot. Pixabay/Instagram: Doktor dietetyki Michał Wrzosek (screenshot)
Które lody w Biedronce są najgorsze? Dietetyk ostrzega - Pyszności; Fot. Pixabay/Instagram: Doktor dietetyki Michał Wrzosek (screenshot)
25.07.2023 10:27

Lato jest czasem, kiedy uwielbiamy sięgać po schłodzone, słodkie desery. Dieta czy nie - nie warto rezygnować z lodów. Warto jednak wiedzieć, jakie wybierać, by nie dostarczyć organizmowi zbyt dużych dawek cukru i pustych kalorii. Dietetyk dr Michał Wrzosek podpowiada, na które lody w Biedronce warto zwrócić uwagę, a które najlepiej omijać szerokim łukiem. 

Dietetyk kliniczny dr Michał Wrzosek wskazał na trzy godne polecenia produkty i trzy, które jego zdaniem, mają słabe składy i charakteryzują się sporą kalorycznością. Specjalista obserwacjami podzielił się na łamach portalu kobieta.wp.pl. Podpowiedział również, na co zwracać uwagę, sięgając do marketowych lodówek po zimne desery.

Jak kupić dobre lody? Specjalista podpowiada

Dietetyk kliniczny dr Michał Wrzosek przekazał na łamach portalu kobieta.wp.pl, jakie lody w Biedronce omijać szerokim łukiem. Podkreślił również, by zwracać uwagę na składy marketowych produktów. Najlepiej by były krótkie i zawierały mało różnych odmian cukru. Lody, które zawierają tylko cukier, będą dużo lepsze niż lody, które zawierają cukier, syrop glukozowy i syrop glukozowo-fruktozowy.

"Dodatkowym wyznacznikiem będzie też oczywiście wartość odżywcza lodów - a im jest ona niższa, tym lepiej (wartość odżywczą możesz zawsze sprawdzić na opakowaniu, jest ona podana najczęściej w przeliczeniu na 100 g i na porcję produktu)" - tłumaczy dr Wrzosek w materiale dla portalu kobieta.wp.pl.

Specjalista dodaje również, że jeśli chcemy skusić się na zimny deser, ale zależy nam na jak najmniejszej liczbie kalorii, należy sięgać po sorbety. Poleca też trzy produkty o stosunkowo krótkim składzie, bez zbędnych dodatków i z przyzwoitą wartością odżywczą. Według dr. Wrzoska najlepsze lody w Biedronce to: "Marletto" w wersji smoothie, "Mini Big Milk" (zwłaszcza te o smaku czekoladowym) oraz "Kaktus".

Sorbetowe lody w Biedronce należą do najzdrowszych - Pyszności; Fot. Pixabay
Sorbetowe lody w Biedronce należą do najzdrowszych - Pyszności; Fot. Pixabay

Trzy najgorsze lody w Biedronce. Są kaloryczne i niezdrowe

Jakie lody w Biedronce są najgorsze? Specjalista wymienił TOP 3 produkty, które mają długie składy z mnóstwem niepotrzebnych i szkodliwych dodatków. Są również mocno kaloryczne. Na trzecim miejscu pojawiły się lody "Nuii" o smaku solony karmel i orzechy makadamia. Dr Wrzosek tłumaczy, że jeden lód ma aż 245 kcal, w tym aż cztery łyżeczki czystego cukru. Skład nie jest najgorszy, ale widzimy w nim cukier, syrop glukozowy i syrop cukru inwertowanego oraz sos karmelowy.

Kolejne są lody "Marletto" o smaku strawberry lava. Według dietetyka ich skład i wartość odżywcza pozostawiają wiele do życzenia. Podkreśla, że jedna porcja takich lodów dostarcza 230 kcal, a aż 27 g całej wartości odżywczej, czyli 5,5 łyżeczki, stanowią cukry. Na pierwszym miejscu podium znalazł się popularny batonik w wersji lodowej - "Snickers Ice Cream".

"Ma bardzo zły skład, w którym na pierwszym miejscu znajduje się cukier, a na drugim… syrop glukozowy. Dalej mamy jeszcze m.in. tłuszcz palmowy i tłuszcz kokosowy, czyli źródła nasyconych kwasów tłuszczowych. Jedna porcja takich lodów zawiera 180 kcal, więc dość dużo - zwłaszcza że w ich skład wchodzą trzy łyżeczki cukru i 5 g nasyconych kwasów tłuszczowych, które w nadmiarze szkodzą zdrowiu" - dodaje dr Wrzosek.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także