Nie jedz tych lodów. Gdy zobaczyłam, co sanepid w nich znalazł, złapałam się z głowę
Było źle, jest jeszcze gorzej. Tak można podsumować wyniki kontroli lodów z automatów przeprowadzonej przez sanepid w miejscowościach turystycznych na terenie woj. zachodniopomorskiego. Ponad 40 proc. próbek wykazało zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriaceae. Sanepid podkreśla konieczność dalszego wzmożonego nadzoru. Kontrole zostały przeprowadzone w dniach 3-5 lipca 2023 r.
16.07.2023 | aktual.: 16.07.2023 17:52
W wyniku corocznej kontroli sanepidu przeprowadzonej w popularnych miejscowościach turystycznych w województwie zachodniopomorskim, w 90 z 215 próbek lodów z automatów stwierdzono zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriaceae. Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie informuje, że kontroli poddano 43 lokale w popularnych miejscowościach turystycznych. Tam pobrano 215 próbek z 43 partii lodów.
Sanepid skontrolował lody z automatu. Wyniki nie są zadowalające
Na szczęście w żadnej z próbek nie wykryto chorobotwórczych bakterii, takich jak Salmonella i Listeria monocytogenes. Natomiast obecność bakterii Enterobacteriaceae wskazuje na niewystarczający poziom higieny w lokalach lub nieprawidłowe mycie i dezynfekcję automatów. Sanepid wyjaśnia, że mikroorganizmy te naturalnie występują w jelicie grubym człowieka i w normalnych warunkach nie są chorobotwórcze.
Warto jednak wiedzieć, że spożycie produktu zawierającego bakterie Enterobacteriaceae może prowadzić do dolegliwości żołądkowo-jelitowych, szczególnie u osób o obniżonej odporności i z chorobami układu pokarmowego. Co więcej, dane z poprzedniego roku wskazują, że nie ma poprawy pod względem jakości sprzedawanych lodów. W 2022 roku w 85 z 195 badanych próbek stwierdzono zwiększoną ilość bakterii.
Co dalej z lodziarniami?
W zależności od stopnia zanieczyszczenia próbek lodów sanepid podejmował odpowiednie decyzje. Jedenaście przedsiębiorców otrzymało zakaz produkcji i sprzedaży lodów do momentu uzyskania prawidłowych wyników badań lub nakazano im przeprowadzenie dodatkowego szkolenia dla personelu. W siedmiu przypadkach poinformowano przedsiębiorców, że muszą poprawić poziom sanitarny w swoich lokalach.
W jednym przypadku właściciel firmy po otrzymaniu nieprawidłowych wyników wstrzymał produkcję i sprzedaż lodów z automatu. Wznowienie działalności będzie możliwe, gdy wyniki badań znajdą się w normie. Przedsiębiorcy, których punkty sprzedaży były zanieczyszczone, będą musieli ponieść koszty badań i kontroli. Sanepid będzie kontynuować inspekcje w tych lokalizacjach, a wyniki zostaną uwzględnione w planowaniu kolejnych kontroli.