InspiracjeKonkurencja dla klasycznych lodów. W PRL-u była hitem

Konkurencja dla klasycznych lodów. W PRL‑u była hitem

Melba była popularna w czasach PRL-u - Pysznosci; Fot. Robbie Sproule, CC BY 2.0 via Wikimedia Commons
Melba była popularna w czasach PRL-u - Pysznosci; Fot. Robbie Sproule, CC BY 2.0 via Wikimedia Commons

14.07.2023 17:20, aktual.: 15.07.2023 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Melba kojarzona była z bardzo wykwintnym, eleganckim deserem. Dzisiaj jest już nieco zapomniana, za to w czasach PRL-u była hitem wielu kawiarni. Potrawa ta jest prosta, składa się z kilku łatwo dostępnych składników. Autor deseru - Auguste Escoffier uważał melbę za jedno ze swoich największych osiągnięć.

Melba, choć obecnie zapomniana, cieszyła się popularnością w polskich kawiarniach w okresie PRL. Jednak sam deser miał powstać pod koniec XIX wieku. Autorem dania jest Auguste Escoffier, francuski szef kuchni. Melba (fr. pêche melba) została nazwana na cześć australijskiej śpiewaczki operowej Nellie Melby (właśc. Helen Porter Mitchell).

Melba - deser z historią

Historia powstania deseru ma bardziej charakter anegdotyczny. Wersji bowiem jest kilka. Według wspomnień Escoffiera wymyślił on deser w 1898 roku, gdy otwierano paryski hotel Ritz. Na wydarzeniu obecna była też  Nellie Melba. Śpiewaczka miała powiedzieć kucharzowi, że uwielbia brzoskwinie po kardynalsku jego autorstwa i poprosić go o przepis na ten deser.

Kiedy Escoffier zapisywał recepturę, przyszła mu do głowy ogólna idea melby. Kucharz chciał zachować charakter brzoskwiń po kardynalsku, dodając do nich oryginalny składnik, który pogłębi smak deseru. Za coś najlepiej spełniającego ten warunek Escoffier uznał lody waniliowe. Tak powstały deser po raz pierwszy serwował podczas otwarcia londyńskiego Carlton Hotel w 1899 roku.

Auguste Escoffier opracował przepis na melbę na cześć australijskiej śpiewaczki Nellie Melby - Pyszności; Fot.domena publiczna
Auguste Escoffier opracował przepis na melbę na cześć australijskiej śpiewaczki Nellie Melby - Pyszności; Fot.domena publiczna

Jak zrobić melbę w domu?

Escoffier stworzył więcej niż jeden przepis na melbę. Współcześnie, w książkach kucharskich również można znaleźć wiele receptur na ten deser, nawet znacznie przekształconych. Klasyczna melba składa się ze zblanszowanych połówek świeżych, dojrzałych brzoskwiń, przecieru truskawkowego (lub malinowego) z cukrem pudrem oraz lodów waniliowych. Całość ewentualnie można posypać płatkami świeżych migdałów.

Lody waniliowe rozkłada się cienką warstwą na srebrnym talerzyku, na której układa się brzoskwinie, okrywając całość przecierem truskawkowym. Potrawę podać można także w szklanym (kryształowym) pucharze. W niektórych przepisach Escoffiera oraz wielu współczesnych truskawki zastępuje się malinami, a brzoskwinie krótko gotuje w syropie waniliowym.

Melba w czasach PRL-u była uważana za wykwintny deser - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Melba w czasach PRL-u była uważana za wykwintny deser - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także