PoradyEkspert wyjaśnia, jak ogórki działają na twój organizm. Wystarczy jeden dziennie

Ekspert wyjaśnia, jak ogórki działają na twój organizm. Wystarczy jeden dziennie

Ogórek - Pyszności
Ogórek - Pyszności
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

09.05.2024 14:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ogórki są naszymi zielonymi sojusznikami w walce z wieloma chorobami. Jak wyjaśnia dr Marek Skoczylas, lekarz z wieloletnim doświadczeniem, wystarczy zjadać jeden ogórek dziennie, aby zapobiegać różnym schorzeniom i wspierać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Specjalista zwrócił również uwagę na kilka grup osób, które powinny szczególnie zadbać o to, aby ogórki były stałym elementem ich codziennej diety.

Dr Marek Skoczylas jest absolwentem Akademii Medycznej w Lublinie, którą ukończył w 2006 roku. Od tamtej pory zdobył wiele doświadczenia w różnych dziedzinach medycyny, takich jak fitofarmakologia, toksykologia żywności czy leczenie chorób przewlekłych. Lekarz aktywnie korzysta również z mediów społecznościowych, prowadząc profile, na których dzieli się swoją wiedzą na temat zdrowego stylu życia. Na YouTube publikuje filmy, w których tłumaczy, jak zdrowa dieta wpływa na nasz organizm. W jednym z nich poświęcił uwagę ogórkom i ich zdrowotnym właściwościom. Kogo z nas powinny one szczególnie interesować?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy ogórki są zdrowe?

Dr Skoczylas podkreślił, że istnieją grupy osób, które powinny szczególnie zwrócić uwagę na ogórki. Regularne spożywanie tego warzywa może im pomóc w walce z różnymi schorzeniami. Lekarz zwrócił uwagę, że ogórki powinny być stałym elementem diety osób, które borykają się z problemami ze stawami. Podkreślił, że badania naukowe wykazały lecznicze właściwości ekstraktów z ogórka w przypadku umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów.

Lekarz o roślinach, które pomagają zredukować stres i lęk
Lekarz o roślinach, które pomagają zredukować stres i lęk© YouTube | dr Marek Skoczylas

Dr Skoczylas zaznaczył również, że spożywanie ogórków może pomóc osobom cierpiącym na zaparcia. Jak tłumaczy, ogórki składają się w dużej mierze z wody, co pomaga regulować rytm wypróżnień bez konieczności sięgania po syntetyczne leki.

Ogórki to bomba zdrowia

Ogórki są również dobrym źródłem beta-karotenu, a co za tym idzie - witaminy A. Dr Skoczylas powołuje się na badania naukowe, które wykazały, że regularne spożywanie tej substancji zmniejsza ryzyko śmierci z dowolnej przyczyny i przedłuża życie człowieka. Ponadto, jak tłumaczy lekarz, ogórki odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych.

Ogórki zawierają w sobie substancję, która nazywa się kukurbitacyna B. Substancję tę możemy odnaleźć na przykład w pestkach dyni. Jak się okazuje, ta naturalna substancja faktycznie ma specyficzne powinowactwo do hamowania komórek nowotworowych, począwszy od raka prostaty, poprzez raka piersi, skończywszy właśnie na raku okrężnicy - wyjaśnia specjalista w jednym z filmów na YouTube.
Ogórki są świetne do letnich surówek.
Ogórki są świetne do letnich surówek. © Pixabay | ivaylost

Kukurbitacyna B ma również właściwości regulujące poziom insuliny, co wpływa na ilość glukozy we krwi. To jest szczególnie ważne dla osób chorujących na cukrzycę typu 2. Dr Skoczylas dodaje, że 150 gramów ogórków dostarcza około 200 miligramów potasu. Wyjaśnia, że jednorazowe spożycie takiej ilości potasu ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także