PoradyJak odkręcić słoik? Proste triki i porady, dzięki którym poradzisz sobie z każdą zakrętką

Jak odkręcić słoik? Proste triki i porady, dzięki którym poradzisz sobie z każdą zakrętką

Jak odkręcić słoik? Proste triki i porady, dzięki którym poradzisz sobie z każdą zakrętką
Ewa
04.04.2022 09:47, aktualizacja: 04.04.2022 11:08

Jak otworzyć słoik, kiedy zakrętka nie chce się poddać i trzyma się uparcie? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym otwieranie nawet mocno zakręconego słoika nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.

Zapewne nieraz zdarzyło się, że przy otwieraniu słoika zakrętka za nic nie chciała ustąpić. Ulubiony dżem lub pyszne ogórki kiszone zostały w środku, a Twoja ochota na nie wciąż nie malała. Oczywiście, najłatwiej poprosić o pomoc kogoś silnego, ale nie zawsze taka osoba jest dostępna. Dzisiaj pokażemy Ci, jak wziąć sprawy we własne ręce i poradzić sobie z praktycznie każdym zawziętym słoikiem.

Wszystko przez pasteryzację

Proces pasteryzacji, czyli wekowania słoików sprawia, że w ich wnętrzu nie namnażają się drobnoustroje, które powodują psucie się żywności. To jeden z najlepszych sposobów przechowywania.Na skutek ciepła zawartość słoika zwiększa się, przez co powietrze uchodzi przez szczeliny przy zakrętce. A gdy słoiki schładzamy, w środku powstaje podciśnienie, które szczelnie zasysa wieczko.

Odkręcanie słoika

Jedną z pierwszych czynności, jaka przychodzi na myśl, to podważenie zakrętki nożem. Wybierz taki, którego nie będzie Ci żal, bo jego ostrze może się wygiąć. Sprawdzi się to wtedy, gdy nie planujesz już później wykorzystać tego słoika.

Inną inwazyjną metodą jest zrobienie w pokrywce otworu przy pomocy szpikulca lub ostrego noża. Niektórzy też polecają stukanie brzegiem słoika o np. blat lub stół, pod kątem ok. 45 stopni. Jest jeszcze jednak prostszy i nieinwazyjny sposób.

Obraz

Jak otworzyć słoik bez uszkodzenia

Jeśli nie chcesz używać siły i na dodatek oszczędzić słoik, to przyda Ci się nic innego, jak...znajomość praw fizyki! Pod wpływem ciepła metal zwiększa swoją objętość, więc tak właśnie możesz zadziałać na uporczywą zakrętkę. Zanurz słoik na kilka minut we wrzątku do góry dnem i wyciągnij ostrożnie (najlepiej przy pomocy kuchennych szczypiec). Wytrzyj do sucha i spróbuj odkręcić.

Obraz

Gadżety do odkręcania słoika

Z pomocą przychodzą też specjalne gadżety, które mogą być pomocne przy odkręcaniu słoika. Poręczne otwieracze do słoików pozwolą sprawnie i bez wysiłku otworzyć słoiki o różnych pojemnościach i średnicach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także