Jak zrobić hamburgera, czyli idealny przepis na sezon grillowy
W samych Stanach Zjednoczonych w ciągu roku zjada się ich 50 miliardów. Hamburgery są jednym z najpopularniejszych mięsnych dań na świecie. Powstały podobnie, jak hot-dogi i amerykańskie naleśniki, czyli za sprawą imigrantów, którzy znaleźli się w USA. Jak zrobić hamburgera? Oto wskazówki!
06.06.2018 23:15
Hamburger domowy – historia
Nazwa hamburger nawiązuje do Hamburgu, który w XIX wieku słynął z hodowli krów i tzw. steków po hambursku. Była to siekana i smażona na ruszcie wołowina. Niemieccy imigranci przemycili tę recepturę do Chicago, Filadelfii i Nowego Jorku. W tych miastach otwierali restauracje ze swoim specjałem. Stek zyskiwał popularność i kosztował więcej niż kotlety jagnięce czy rostbefy, którymi w tamtych czasach zajadali się Amerykanie.
Jak stek po hambursku trafił w dwie połówki bułki? Kawał wysmażonej wołowiny jako pożywny kawał mięsa stał się przysmakiem robotników. Jednak jego jedzenie w budowlanych warunkach sprawiało pewną trudność – kawał gorącego mięsa parzył w ręce. Dlatego zaczęto serwować go w bułce. W czasie II wojny światowej hamburger stanowił podstawową pozycję w menu żołnierzy – był sycący i jakby nie było kojarzył się z „domem”.
Dzisiaj hamburgery serwuje się z dodatkami, w czarnych bułkach czy towarzystwie wymyślnych sosów. Co więcej, kanapki wyszły z restauracji i przeszły do domów. Hamburgery domowe są stałą pozycją w naszym menu, robimy je na kolację, spotkanie ze znajomymi czy serwujemy w okresie grillowym.
Hamburger przepis
Hamburger domowy – jak go zrobić? Podajemy Wam przepis na 4 domowe burgery. Przygotujcie pół kilo wołowiny, cebulę, sos Worcester lub inny ulubiony, musztardę Dijon, sos chilli, 4 plastry sera Cheddar, 4 bułki, pieprz, sól, kilka listków sałaty, pomidora, ogórka marynowanego, czerwoną cebulę, ketchup, majonez i musztardę.
Jak zrobić hamburgera
Mięso mielimy, cebulkę szklimy na masełku, następnie mieszamy je z sosem chilli, pieprzem, 2 łyżkami musztardy i 2 łyżkami sosu Worcester, dodajemy odrobinę zimnej wody w celu związania kolagenu w mięsie. Wyrabiamy je ręką na gładką masę. Formujemy 4 burgery, które następnie smażymy na grillowej patelni lub grillu. Smażymy je w zależności od upodobania do stopnia wysmażenia, ale minimum to 5-6 minut na każdą stronę. Pod koniec grillowania na stekach kładziemy po plastrze sera cheddar. Na grillu lub paleni kładziemy połówki bułek. Chcemy, by były ciepłe i chrupiące, ale nie spalone. Po chwili ściągamy je z rusztu, jedną połówkę smarujemy majonezem, drugą ketchupem. Na spód kładziemy liść sałaty, na niej stek, którego smarujemy jeszcze cienką warstwą musztardy. Kolejnym piętrem w naszym domowym hamburgerze są dodatki – pomidor pocięty w plasterki, ogórek marynowany i czerwona cebulka.
Oryginalny hamburger domowy po amerykańsku podawany jest z frytkami i sałatką colesław.
Dzisiaj istnieje wiele wariacji na temat hamburgera. Możemy zgrillować również pomidora czy papryczkę. Niektórzy idą o kilka kroków dalej i serwują hamburgery tematyczne np. góralskiego z grillowanym oscypkiem i żurawiną. Bardzo popularne jest również dodawanie do kanapki grillowanego boczku. Fani pikantnych przypraw, mogą pokusić się o papryczki chilli albo ostre doprawienie mięsa. Z czasem hamburgery zaczęto serwować w czarnych bułkach wypiekanych z dodatkiem węgla. Za to wszyscy fani bycia fit, rezygnują w ogóle z pieczywa i z przyjemnością jedzą stek z dodatkami. Pozbawiony bułki i co za tym idzie węglowodanów hamburger jest nawet fit daniem.
Hamburgery są dosłownie ciężkie, ważą ponad pół kilograma. Mają również niemało kalorii, bo w okolicach 800, jednak są pyszne i nie wyobrażamy sobie bez nich sezonu grillowego. Życzymy Wam udanego grillowania i smacznego! I oczywiście żeby nie poszło w boczki.