in

Jak przyprawić karkówkę na grilla? O tych trikach musicie wiedzieć!

Oto wyzwanie, przed którym staje każdy fan karkówki z grilla – odpowiednie jej doprawienie. Istnieje kilka sprawdzonych trików, które sprawią, że mięso będzie miało wyśmienity smak i będzie rozpływało się w ustach. Zatem, jak przyprawić karkówkę na grilla, by była idealne? Oto nasze porady…

Jak przyprawić karkówkę na grilla

Jeśli chodzi o wybór mięsa, karkówka na grilla jest po prostu strzałem w 10 – zarówno jako dodatek do szaszłyków z grilla, jak i samodzielna potrawa. Jest ona nie tylko odpowiednio tłusta, co sprawia, że nie wysycha w trakcie grillowania, ale ma też doskonały smak, który można z łatwością wydobyć odpowiednimi przyprawami. Istnieje kilka sposobów przyprawiania karkówki na grilla. Idealny efekt można uzyskać poprzez jej marynowanie, a także zasypywanie sporą ilością przypraw. Drugi sposób nie jest tak efektywny, jak pierwszy, ale warto wspomnieć także i o nim.

Jak przyprawić karkówkę na grilla - porady
pixabay.com
Jak zamarynować karkówkę na grilla, aby wyszła idealna
Jak zamarynować karkówkę na grilla, aby wyszła idealna

Sezon grillowy trwa w najlepsze. Da się to poczuć szcze...

Jak przygotować karkówkę na grilla

Zanim zabierzecie się za przyprawianie karkówki na grilla, mięso należy odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest jego umycie. Następnie musicie podzielić je na porcje. W tym miejscu warto pamiętać o tym, że mięso poddane obróbce cieplnej, kurczy się. Oznacza to, że jeśli wycielicie zbyt małe porcje, mogą one zbytnio się wysuszyć w trakcie grillowania… Gdy ten etap przygotowania macie już za sobą, karkówkę należy lekko rozbić – szczególnie jej twardsze, bardziej tłuste miejsca. Ostatnim krokiem jest ponakłuwanie mięsa. Sprawi to, że przyprawy łatwiej przenikną do środka.

Tak przygotowane mięso nadaje się do przyprawiania.

Karkówka na grilla – przyprawianie

Najlepszym sposobem przyprawiania karkówki jest jej marynowanie. Należy zabrać się za nie co najmniej na kilka godzin przed rozpoczęciem pieczenia, a najlepiej dzień przed… Mięso musi poleżeć w przygotowanej wcześniej mieszance składników, by zdążyło dobrze przejść ich smakiem. Niestety, efektu tego nie da się uzyskać w ciągu godziny.

Jak przygotować marynatę do karkówki? Jej bazą jest połączenie ze sobą trzeb elementów-smaków i dopełnienie ich przyprawami. Musi się na nią składać część tłusta, słodka i kwaśna. Pierwszą będzie olej roślinny (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy). Drugą dobrej jakości keczup albo/i miód. Trzecią sok z cytryny albo/i wino. Każdy z tych elementów ma zapewnić mięsu inne właściwości. Tłuszcz konserwuje, słodkie składniku zapewniają karmelizację, kwaśne zmiękczają mięso.

Jak zamarynować karkówkę na grilla, aby wyszła idealna
Jak zamarynować karkówkę na grilla, aby wyszła idealna

Sezon grillowy trwa w najlepsze. Da się to poczuć szcze...

Dopełnieniem tego zestawu są oczywiście przyprawy. W tej kwestii panuje niemal całkowita dowolność, poza najbardziej klasyczną bazą, jak: pieprz, sól, papryka, majeranek, ziele angielskie i liść laurowy. Jeśli jesteście fanami ostrzejszych albo słodszych smaków, możecie listę tę wydłużyć o cynamon i ostrą paprykę. Zestaw przypraw i dodatków zamykają cebula, czosnek i oczywiście musztarda. Jej typ zależy już tylko od waszych upodobań – od łagodnej miodowej, po ostre sarepska, dijon i chrzanową, po klasyczną francuską.

Dokładne proporcje i sposób przyrządzania znajdziecie w naszym przepisie na marynowaną karkówkę z grilla.

przepis jak przyprawić karkówkę na grilla
pixabay.com

Drugim sposobem przyprawiania karkówki na grilla jest zasypanie wcześniej przygotowanych kawałków mięsa przyprawami z dodatkiem oliwy. Ułatwi ona łączenie smaków i ich przenikanie do mięsa. Nie jest to jednak sposób idealny przyprawiania karkówka z grilla. Podobnie jak marynowanie, wymaga on kilku godzin „odstania”. Jeśli pominiecie ten etap i od razu przejdziecie do grillowania, przyprawy nie zdążą połączyć się z karkówką. Stworzą na jej powierzchni warstewkę, która szybko spali się pod wpływem grillowego żaru.

W obu przypadkach przygotowywania karkówki na grilla potrzebny jest czas. Jeśli jednak poświęcicie go na odpowiednie przyprawienie, efekt będzie wyśmienity. Będziecie cieszyć się idealną karkówką z grilla. Smacznego!