NewsyJedz te owoce jagodowe. Naukowcy zapewniają, że chronią przed rozwojem niektórych nowotworów

Jedz te owoce jagodowe. Naukowcy zapewniają, że chronią przed rozwojem niektórych nowotworów

Owoce jagodowe mają niezwykły wpływ na zdrowie - Pyszności; foto: Canva
Owoce jagodowe mają niezwykły wpływ na zdrowie - Pyszności; foto: Canva

17.07.2023 11:05, aktual.: 17.07.2023 19:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ekspert wyjaśnił, dlaczego owoce jagodowe powinny być jedzone regularnie. To niezwykle ważne, żeby o tym nie zapominać, zwłaszcza że sezon na nie trwa łącznie aż 7 miesięcy. Cudze chwalicie, swego nie znacie — tu wszędzie mowa jedynie o polskich produktach. Dowiedz się, jakich!

Ciężko o bardziej wartościowe produkty spożywcze, które są w Polsce dostępne przez ponad pół roku, a które zapewniają nam olbrzymie wsparcie dla kondycji organizmu i profilaktykę chorobową. Owoce jagodowe — takie proste, takie prozaiczne i niepozorne. Mamy z nimi styczność już od tylu lat i być może właśnie to uśpiło naszą czujność. Zamiast szukać najlepszych zagranicznych przedstawicieli z czołówki listy tzw. superfoods, wybierzmy się do warzywniaka i kupmy właśnie je. A które dokładnie? Właściwie to wszystkie, tylko po kolei.

Owoce jagodowe - które z nich warto jeść? - Pyszności; foto: Canva
Owoce jagodowe - które z nich warto jeść? - Pyszności; foto: Canva

Specjalista o tym, dlaczego warto sięgać po owoce jagodowe

Cytowany przez portal zdrowie.pap.pl Witold Boguta, prezes Zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, nazywa to "jagodową sztafetą". Podkreśla, że to właśnie ciągłość ich spożywania jest tu największym wyzwaniem. Warto zacząć już w kwietniu — kiedy pojawiają się pierwsze szklarniowe truskawki, a skończyć dopiero jesienią i związanymi z tą porą roku jesiennymi odmianami malin i minikiwi.

Do kontekstu tej wypowiedzi dołączył też inny ekspert w dziedzinie żywienia. Dr Paweł Krawiec dla portalu zdrowie.pap.pl, wyliczył taką kolejność sięgania po owoce jagodowe:

- Sztafeta rozpoczyna się od pięknych, wygrzanych majowymi upałami truskawek. Ciesząc się pełnią sezonu truskawkowego, powinniśmy wypatrywać już pierwszych polskich malin. (...) Obok malin pojawia się pierwszy niebieski owoc, jagoda kamczacka. Już w czerwcu można ją jeść i cieszyć się naprawdę wyjątkowymi doznaniami smakowymi.

Do tego ciekawego zbioru dołącza następnie niebieska borówka, czarna porzeczka, aronia i minikiwi. I tak przez ponad pół roku. Tu nie ma żadnych wyjątków — wszystkie one są niezwykle zdrowe i wpływają na ludzki organizm równie dobrze, co najbardziej wartościowe warzywa.

Owoce jagodowe na zdrowie

Maliny wykazują działanie przeciwzapalne, a także hamują rozwój bakterii jelitowych. Jagoda kamczacka to nie tylko doskonały smak, ale i potężny przeciwutleniacz. Antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki i spowalniającym procesy starzenia się skóry jest też niebieska borówka, a czarna porzeczka to bogate źródło witaminy C — znacznie przekraczające to, które jest w cytrynie czy pomarańczy. Aronia chroni przed negatywnym wpływem promieni UV, a minikiwi to niezwykłe połączenie kwasu askorbinowego i luteiny.

Owoce jagodowe warto jeść przez cały sezon - Pyszności; foto: Canva
Owoce jagodowe warto jeść przez cały sezon - Pyszności; foto: Canva

Według naukowców z Harvard Medical School, owoce jagodowe to istotne środki profilaktyczne przeciwko różnego rodzaju nowotworom. W tym kontekście najczęściej wymienia się raka jelita i inne schorzenia tego narządu. To oczywiście tylko kropla w morzu przykładów pozytywnego oddziaływania tych darów natury na ludzkie zdrowie. Warto przetestować to na własnej skórze!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także