Jeśli masz takie objawy, przestań jeść makaron. Inaczej tylko sobie zaszkodzisz
Makaron nie dla wszystkich? To informacja, która może zasmucić niektórych fanów kuchni włoskiej. Zobacz, jakie następstwa spożycia makaronu powinny cię zaniepokoić i sprawić, że ograniczysz ten produkt do minimum. Niestety, nie chodzi tu jedynie o nietolerancję glutenu.
22.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 15:50
Kuchnia włoska przyjęła się nad Wisłą znakomicie. W czasach kryzysu pandemicznego restauracje serwujące pizzę i makaron radziły sobie relatywnie dobrze, przechodząc przez najgorszy okres bez większego szwanku. Polacy tymczasem polubili "cucina italiana" na tyle mocno, że przygotowaniem dań rodem z Włoch zajęli się również we własnych domach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakakolwiek zresztą byłaby geneza spożywania przez daną osobę makaronu (w końcu występuje on również w tradycyjnej kuchni polskiej), to niektóre objawy towarzyszące nam po tym fakcie powinny zapalać u nas lampkę ostrzegawczą. Coś jest nie tak — i ciało próbuje nam to powiedzieć. Pytanie brzmi: co takiego dzieje się w organizmie i dlaczego akurat po zjedzeniu makaronu?
Makaron nie dla wszystkich
Wzdęcia, biegunki, zaparcia, ale również migreny, bóle mięśni i kłopoty ze snem. Nie wszystkie objawy nietolerancji glutenu są równie oczywiste, za to występują one dość szybko po spożyciu produktu bogatego w te białka. To różni nietolerancję glutenu od celiakii, choroby trzewnej, w której to przypadku po dostaniu się do organizmu glutenu dochodzi do nieprawidłowej (lecz wolniejszej) reakcji układu odpornościowego. Tu z kolei do objawów zapisuje się nawet depresję, zaburzenia neurologiczne czy wrzody w jamie ustnej.
Nietolerancja glutenu i celiakia są więc dwoma najpowszechniejszymi przeciwskazaniami do spożycia makaronu. A jednak nie tylko one powinny zdyskwalifikować ten artykuł spożywczy z naszego menu. Chodzi tu mianowicie o uczulenie na białka kurzych jajek, które objawia się pokrzywką, świądem skóry i obrzękiem warg i skóry twarzy.
Niektóre osoby po zjedzeniu makaronu mogą również zmagać się z intensyfikacją zgagi i innych następstw złego wpływu na chorobę wrzodową żołądka i refluks. Co więcej, warto tu podkreślić, że im dłużej makaron jest gotowany, tym bardziej zwiększa się jego indeks glikemiczny. To dlatego w przypadku ustalania diety dla cukrzyków często eliminuje się zwykły makaron.