PoradyJeśli masz takie objawy, przestań jeść makaron. Inaczej tylko sobie zaszkodzisz

Jeśli masz takie objawy, przestań jeść makaron. Inaczej tylko sobie zaszkodzisz

Makaron powoduje u ciebie takie objawy? Musisz przestać go spożywać
Makaron powoduje u ciebie takie objawy? Musisz przestać go spożywać
Źródło zdjęć: © canva.com
22.10.2023 07:53, aktualizacja: 17.01.2024 15:50

Makaron nie dla wszystkich? To informacja, która może zasmucić niektórych fanów kuchni włoskiej. Zobacz, jakie następstwa spożycia makaronu powinny cię zaniepokoić i sprawić, że ograniczysz ten produkt do minimum. Niestety, nie chodzi tu jedynie o nietolerancję glutenu.

Kuchnia włoska przyjęła się nad Wisłą znakomicie. W czasach kryzysu pandemicznego restauracje serwujące pizzę i makaron radziły sobie relatywnie dobrze, przechodząc przez najgorszy okres bez większego szwanku. Polacy tymczasem polubili "cucina italiana" na tyle mocno, że przygotowaniem dań rodem z Włoch zajęli się również we własnych domach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakakolwiek zresztą byłaby geneza spożywania przez daną osobę makaronu (w końcu występuje on również w tradycyjnej kuchni polskiej), to niektóre objawy towarzyszące nam po tym fakcie powinny zapalać u nas lampkę ostrzegawczą. Coś jest nie tak — i ciało próbuje nam to powiedzieć. Pytanie brzmi: co takiego dzieje się w organizmie i dlaczego akurat po zjedzeniu makaronu?

Makaron nie dla wszystkich

Wzdęcia, biegunki, zaparcia, ale również migreny, bóle mięśni i kłopoty ze snem. Nie wszystkie objawy nietolerancji glutenu są równie oczywiste, za to występują one dość szybko po spożyciu produktu bogatego w te białka. To różni nietolerancję glutenu od celiakii, choroby trzewnej, w której to przypadku po dostaniu się do organizmu glutenu dochodzi do nieprawidłowej (lecz wolniejszej) reakcji układu odpornościowego. Tu z kolei do objawów zapisuje się nawet depresję, zaburzenia neurologiczne czy wrzody w jamie ustnej.

Ból brzucha i nudności to jedynie niektóre z następstw, które może spowodować makaron
Ból brzucha i nudności to jedynie niektóre z następstw, które może spowodować makaron© canva.com

Nietolerancja glutenu i celiakia są więc dwoma najpowszechniejszymi przeciwskazaniami do spożycia makaronu. A jednak nie tylko one powinny zdyskwalifikować ten artykuł spożywczy z naszego menu. Chodzi tu mianowicie o uczulenie na białka kurzych jajek, które objawia się pokrzywką, świądem skóry i obrzękiem warg i skóry twarzy.

Niektóre osoby po zjedzeniu makaronu mogą również zmagać się z intensyfikacją zgagi i innych następstw złego wpływu na chorobę wrzodową żołądka i refluks. Co więcej, warto tu podkreślić, że im dłużej makaron jest gotowany, tym bardziej zwiększa się jego indeks glikemiczny. To dlatego w przypadku ustalania diety dla cukrzyków często eliminuje się zwykły makaron.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także