Najczęściej lądują na grillu, duszone są jeszcze lepsze. Będziesz obgryzać mięso aż do kości
03.08.2023 12:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Duszone żeberka to genialne rozwiązanie na obiad dla całej rodziny. Miękkie i odchodzące od kości mięso podane w sosie własnym w towarzystwie ziemniaków i surówki to proste danie, którym zachwycisz domowników. Mięso i sos przygotujesz w jednym garnku, zapomnij więc o czasochłonnych przepisach, które wymagają produkowania kolejnych brudnych naczyń.
Duszone żeberka w sosie własnym z dodatkiem włoszczyzny smakują obłędnie. Idealnie miękkie i odchodzące od kości mięso podbije podniebienia domowników. Na wszelki wypadek zrób więcej, bo specjał może szybko zniknąć z talerzy. Do tego wystarczy, że podasz proste sprawdzone dodatki, jak ziemniaki z wody z koperkiem i surówkę np. z kapusty pekińskiej.
Zobacz także
Idealnie miękkie duszone żeberka w sosie własnym. Przepis
Składniki:
- 1 kg żeberek,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- 2 cebule,
- 1 mały seler korzeniowy,
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki mąki,
- 4 szklanki wody,
- 1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
- 1/3 łyżeczki mielonej ostrej papryki,
- 2 łyżki sosu sojowego,
- sól i pieprz,
- olej.
Przygotowanie:
- Żeberka pokrój na małe kawałki z jedną kostką i dopraw je solą i pieprzem.
- W misce wymieszaj mąkę z mieloną papryką i obtocz żeberka w tej mieszance.
- Olej rozgrzej w dużym, szerokim garnku. Na gorącym tłuszczu podsmaż mięso tak, by ładnie się zarumieniło.
- Następnie obsmażone żeberka wyjmij na talerz, a do garnka wrzuć pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek. Warzywa smaż przez kilka minut, po tym czasie dodaj pokrojone w plasterki marchewkę, pietruszkę i selera.
- Wymieszaj wszystko, dodaj żeberka, sos sojowy i gorącą wodę - tyle, by przykryła składniki.
- Przykryj całość i gotuj przez ok. 1,5 do 2 godzin, aż duszone żeberka będą miękkie, a mięso będzie odchodzić od kości.
Żeberka na obiad. Paski czy trójkąty - które wybrać?
W sklepach najczęściej spotkamy żeberka paski i trójkąty. Te drugie są mięsiste i delikatne (zdarzają się też i takie poprzerastane tłuszczem). Żeberka trójkąty najlepiej nadają się do zup i gulaszy oraz wywarów, można je piec czy smażyć. Natomiast żeberka paski mają mniej mięsa, są jednak dłuższe i bardziej płaskie, przez co łatwiej uzyskać równy stopień wysmażenia/upieczenia produktu.
Żeberka paski świetnie sprawdzą się na ruszcie, doskonale odnajdą się w towarzystwie sosów. Lepiej niż żeberka trójkąty znoszą pieczenie, smażenie czy duszenie. Pamiętaj, by żeberka kupować na wagę z lady (by móc ocenić świeżość i jakość mięsa). Unikaj żeberek, które mają połamane lub zmiażdżone kości, są zakrwawione lub mają krwiste plamy. Uważaj też na oślizgły nalot oraz wilgotne lub mokre mięso. Jeśli żeberka mają tłuszcz o barwie żółtej i kwaśny zapach, toznaczy, że są zepsute.