PrzepisDietaNawyk, z którego warto zrezygnować. Ulga dla organizmu

Nawyk, z którego warto zrezygnować. Ulga dla organizmu

Picie kawy
Picie kawy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Wirestock
26.08.2023 12:54

Pobudza, dodaje sił, smakuje w każdej postaci, jest nieodłącznym towarzyszem w pracy. Pijemy ją bez namysłu o poranku, w południe, a niektórzy raczą się kawą nawet wieczorem. Wiemy, że wpływa pozytywnie na zdrowie, ale co się stanie, gdy nagle skończymy z codziennym rytuałem?

Odstawienie kawy – pierwsza reakcja organizmu

Ci, którzy podjęli się zaryzykować i wziąć udział w eksperymencie, polegającym na zerwaniu z nałogiem z dnia na dzień, przyznają, że pierwsza reakcja organizmu jest… gwałtowna. Co możesz poczuć, jeśli zdecydujesz, że jutrzejszy dzień rozpoczniesz już bez kawy?

 • senność
 • kłopoty z koncentracją
 • ból głowy
 • spadek ciśnienia krwi
 • otępienie
 • nerwowość
 • zwiększenie apetytu zniechęcenie

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To naturalna reakcja organizmu na brak kofeiny, do której był przyzwyczajony. Jak się jednak okazuje, te objawy ustępują – po jednym lub po kilku dniach. A jakich efektów możemy się spodziewać po kilku tygodniach abstynencji od małej czarnej?

Jak odstawienie kawy wpływa na organizm?

 1. Kofeina powoduje w organizmie wzrost adrenaliny o 200 procent i kortyzolu o 30 procent. Długotrwałe działanie obu hormonów na organizm ma zgubny wpływ na gospodarkę hormonalną. Odstawienie kawy pozwala na uregulowanie poziomu hormonów stresu.
 2. Brak gwałtownych skoków cukru. Wypicie kawy powoduje nagły wzrost cukru we krwi. Nagły, lecz chwilowy, a jeśli pijemy kilka filiżanek kawy dziennie, to fundujemy organizmowi prawdziwą huśtawkę.
 3. Uregulowanie ciśnienia krwi. Picie kawy powoduje skoki ciśnienia – jedna filiżanka kawy podnosi ciśnienie, które w niedługim czasie gwałtownie spada. Odstawienie kawy pozwala na ustabilizowanie jego poziomu.
 4. Zmniejszenie podrażnienia błony śluzowej żołądka. Pita zwłaszcza na czczo kawa może podrażniać ścianki żołądka i pobudzać produkcję nadmiernej ilości soku żołądkowego.
 5. Zęby. Osad z kawy i herbaty zmienia kolor zębów – są poszarzałe lub pożółknięte. Jeśli zrezygnujemy z kawy, bielsze zęby będą jednym z najbardziej widocznych efektów naszego eksperymentu.
Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także