NewsyOgromna sieć sklepów przechytrzyła zakaz handlu i otwiera sklepy w niedzielę

Ogromna sieć sklepów przechytrzyła zakaz handlu i otwiera sklepy w niedzielę

Ogromna sieć sklepów przechytrzyła zakaz handlu i otwiera sklepy w niedzielę - Pyszności; Foto: Canva.com
Ogromna sieć sklepów przechytrzyła zakaz handlu i otwiera sklepy w niedzielę - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
25.07.2022 11:31

Coraz więcej sklepów próbuje przechytrzyć zakaz handlu w niedziele. W konsekwencji zaczęto zakładać kluby czytelnika. W sieci sklepów Carrefour Polska funkcjonuje już jeden z nich. Na czym polega klub czytelnika?

Klub czytelnika w sklepach spożywczych

Supermarket - Pyszności; Foto: Canva.com
Supermarket - Pyszności; Foto: Canva.com

Na początku roku nastąpiło zaostrzenie przepisów o zakazie handlu. Wiele sieci handlowych zaczęło zastanawiać się nad nowymi rozwiązaniami, które umożliwiłyby im otwarcie sklepów w niedziele. W konsekwencji Carrefour Polska otworzył klub czytelnika.

Według wiadomoscihandlowe.pl w niektórych sklepach Carrefour można już wypożyczyć bądź wymienić książki. Nic nie stoi na przeszkodzie również, aby usiąść przy stoliku i poczytać na miejscu.

Portal wiadomoscihandlowe.pl poinformował również, że w niektórych sklepach Carrefour Express brakuje miejsca m.in. na stoliki, czy krzesła. W konsekwencji książki postawiono na nieczynnym stanowisku kasowym. Tuż obok alkoholu, prezerwatyw i gum do żucia.

Poza tym polska centrala sieci Carrefour poinformowała portal, że spośród jej 700 sklepów franczyzowych, większość z nich nie działa w niedzielę.

Z naszych analiz wynika, iż tylko ok. 25 proc. jest otwarta w niedziele "niehandlowe" i obsługują te sklepy ich właściciele - biuro prasowe Carrefour Polska przekazało portalowi wiadomoscihandlowe.pl

Zakaz handlu w niedziele

Zakupy - Pyszności; Foto: Canva.com
Zakupy - Pyszności; Foto: Canva.com

W 2018 roku weszła w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Należy podkreślić, że zakaz handlu nie obowiązuje w przypadku m.in. kawiarni, cukierni, kwiaciarni, czy działalności pocztowej. W konsekwencji coraz więcej sklepów zaczęło świadczyć usługi pocztowe. Jedak obecnie usługi te muszą wynosić co najmniej 40 % przychodów, aby sklep mógł być otwarty w niedziele.

W przypadku złamania zakazu handlu przewidziane są wysokie kary. Ich kwota wynosi od 1000 zł do nawet 100 tys. złotych. W odpowiedzi na powstające w sklepach spożywczych kluby czytelnika, Państwowa Inspekcja Pracy informuje o przyszłych kontrolach.

Każdy przedsiębiorca, który próbuje obchodzić przepisy, może spodziewać się kontroli PIP - powiedział Juliusz Głuski, rzecznik prasowy PIP, w rozmowe z portalem wiadomoscihandlowe.pl

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować ciasto w kratkę z pysznym kremem krok po kroku. Niebo w gębie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także