PoradySkończył się termin ważności produktu? Kucharz tłumaczy, kiedy należy się go pozbyć

Skończył się termin ważności produktu? Kucharz tłumaczy, kiedy należy się go pozbyć

Kucharz tłumaczy, jak interpretować termin ważności na produkcie
Kucharz tłumaczy, jak interpretować termin ważności na produkcie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, YouTube | goodluz, kochamgotować
03.09.2023 18:03

Termin ważności na produktach to bardzo ważna informacja. Znany kucharz tłumaczy, kiedy produkt nadaje się do wyrzucenia, a kiedy można go jeszcze użyć. Wiele osób ma z tym problem.

Na pewno zgodzisz się ze mną, że zakupy spożywcze to nieodłączony element naszego życia. Bez takich artykułów po prostu nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Dlatego każdy z nas od czasu do czasu wybiera się na zakupy.

I można wyróżnić tu dwa sposoby działania. Jedni wolą robić duże zapasy i jeździć do marketów jak najrzadziej. Inni z kolei stawiają na częstsze, ale za to mniejsze zakupy. A ty, do której grupy się zaliczasz?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Termin ważności prawdę ci powie

Podczas zakupów spożywczych zwracamy uwagę nie tylko na konkretną markę (możemy mieć w końcu swoich faworytów), ale i na termin ważności. I zazwyczaj staramy się wybierać takie produkty, aby data przydatności była jak najdłuższa. 

Co jednak w chwili, kiedy zakupiony produkt, gdzieś się zawieruszył i znalazłeś go dopiero po czasie. Czy w każdym przypadku taki produkt powinien lądować w koszu na śmieci? A może istnieje inna alternatywa?

Znany kucharz wyjaśnia

Temat ten postanowił omówić na swoim kanale @kochamgotować na YT Piotr Ogiński. Jego wskazówki są naprawdę przydatne, bo w końcu każdy z nas codziennie ma do czynienia z całą masą produktów spożywczych. Dlatego też znajdź trochę wolnego czasu, usiądź wygodnie i zapoznaj się z tym artykułem do końca. Na pewno nie pożałujesz!

Pan Piotr już na samym wstępie podkreśla, że nawet jeśli skończył się termin ważności na konkretnym produkcie, zanim trafi on do kosza, warto coś sprawdzić. Mężczyzna zauważa, że w przypadku terminu ważności możemy zauważyć dwa sposoby zapisu. Na części produktów znajdziemy informację: "najlepiej spożyć przed", zaś na innych: "należy spożyć do". Czy wiesz, jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma sformułowaniami? A może nigdy dotąd nie zwracałeś na to uwagi?

Jeżeli na produkcie napisane jest: "należy spożyć do", to po upływie tej daty, powinniśmy go wyrzucić. Bo jest on niebezpieczny dla naszego zdrowia. Z kolei jeśli na produkcie napisane jest: "najlepiej spożyć przed", to nie wyrzucajcie go po upływie tej daty. Taki produkt dalej można spożywać, jedynie może stracić trochę na jakości.

tłumaczy w filmie Piotr Ogiński.

Zobacz ten film zanim WYRZUCISZ jedzenie do śmieci! #niewyrzucaj

Dalej kucharz zachęca, aby w drugim przypadku produkt po prostu otworzyćprzetestować. Jeśli będzie on w porządku pomimo upływu wskazanego terminu, można nadal go wykorzystać w kuchni. Na koniec pan Piotr prosi swoich fanów, aby nie wyrzucali bezmyślnie jedzenia. Ja oczywiście również popieram jego stanowisko. Nie ma nic gorszego od marnowania potencjału żywności. A ty co o tym sądzisz?

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także