PoradyTe dania wielkanocne możesz zrobić wcześniej. Już nie musisz się martwić, że ze wszystkim nie zdążysz

Te dania wielkanocne możesz zrobić wcześniej. Już nie musisz się martwić, że ze wszystkim nie zdążysz

Niektóre potrawy wielkanocne możesz przygotować znacznie wcześniej
Niektóre potrawy wielkanocne możesz przygotować znacznie wcześniej
Źródło zdjęć: © Canva | Rimma Bondarenko

15.03.2024 08:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Niektóre potrawy wielkanocne mogą być przygotowane znacznie wcześniej i na spokojnie dojrzewać sobie w lodówce. To praktyczna porada, bo przecież nikt nie lubi pośpiechu towarzyszącego nam w ostatnich chwilach przed świąteczną ucztą!

Święta wielkanocne już za około 2 tygodnie. Większość gospodyń i gospodarzy tegorocznych zjazdów rodzinnych traktuje więc jeszcze przygotowania świąteczne z przymrużeniem oka. W końcu jeszcze dużo czasu i ze wszystkim zdążymy, czyż nie? Cóż, znaleźliśmy się w podbramkowej sytuacji na tyle wiele razy, by wiedzieć, że to tylko pozory. A później pośpiech, bieganie po kuchni i dosłowne i niedosłowne rzucanie mięsem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nauczyliśmy się już, że niektóre potrawy wielkanocne nie muszą czekać do ostatniej chwili. To naprawdę miłe: w przeddzień świąt zorientować się, że część kulinarnej pracy jest już za nami. Dzisiaj wymienimy te kilka dań, za które możesz wziąć się znacznie wcześniej. To właściwie dobry czas, by zacząć o nich myśleć.

Potrawy wielkanocne, które możesz przyrządzić wcześniej

Na początek największy z klasyków wielkanocnych: żurek. Chociaż jajko i kiełbasa to składniki świątecznej zupy, z którymi należy poczekać do samego końca, to pozostałe części tej potrawy możesz przygotować wcześniej. To zasada ważna zwłaszcza w momencie, w którym osobiście przygotowujesz zakwas na żur. Czas jego "produkcji" to około 5 dni, a przechowywanie w lodówce może to jeszcze spowolnić. Samą zupę, już z gotowego zakwasu, przygotuj na kilka dni przed świętami.

Potrawy wielkanocne, takie jak żurek, możesz przygotować na kilka dni przed świętami
Potrawy wielkanocne, takie jak żurek, możesz przygotować na kilka dni przed świętami© Canva | fired1991

Nasza druga propozycja to sałatka jarzynowa. Każdy, kto przygotowuje ją dla więcej niż 3-4 osób wie doskonale, ile jest z nią pracy. Nie warto zostawiać tego na koniec. Istnieje jednak kilka "ale". Przygotuj same warzywa. Ugotuj je, pokrój, wymieszaj. Majonez dodasz na sam koniec. To samo z cebulą — o ile w ogóle chcesz ją dodać. Przyspiesza ona proces psucia się sałatki, dlatego nie dodawaj jej zawczasu.

Wcześniej — to znaczy około 5,6 dni przed świętami — przygotuj również blat do mazurka. To spore ułatwienie, ale resztę ciasta musisz już sobie pozostawić na koniec. Tymczasem pasztety możesz zacząć przyrządzać już tydzień przed Wielkanocą, gotując mięsa i warzywa, które następnie zmielisz. To ostatnie wykonaj na 3 dni przed świętami i przechowuj w lodówce.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także