InspiracjeTen czerwony sok to pogromca cukru. Pij i sobie nie żałuj, ale pamiętaj o jednym

Ten czerwony sok to pogromca cukru. Pij i sobie nie żałuj, ale pamiętaj o jednym

Sok z granatu na cukrzyce? Naukowcy  przeprowadzili eksperyment
Sok z granatu na cukrzyce? Naukowcy przeprowadzili eksperyment
Źródło zdjęć: © canva.com
02.10.2023 12:03

15 minut po wypiciu tego soku poziom cukru we krwi wyraźnie spada — twierdzą naukowcy. To nie tylko walory zdrowotne, ale i pyszny smak. Żeby jednak sobie nie zaszkodzić, trzymaj się zalecanych dawek tego napoju.

Opublikowane przez portal gov.pl podczas Ogólnopolskiego Dnia Walki z Cukrzycą liczby mówią same za siebie. 3 miliony Polaków cierpi na cukrzycę, a co gorsza, co trzecia z nich nie zdaje sobie nawet z tego sprawy. Lekarze podkreślają, że kluczem do poradzenia sobie z chorobą jest postawiona diagnoza i wynikające z niej działania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Walka z cukrzycą

Jednym z najważniejszych sposobów walki z cukrzycą jest wcielenie w życie odpowiedniej diety. Ta z kolei nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Przeciwdziałanie hiperglikemii to nie tylko kwestia cukru, ale i innych związków chemicznych. Mowa tu między innymi o ograniczeniu nasyconych kwasów tłuszczowych. Co ciekawe, osoby chore na cukrzycę nie mogą na przykład jeść... parówek.

Innymi ważnymi postanowieniami dla cukrzyków jest ograniczenie spożywania niektórych owoców. Występuje w nich bowiem duża ilość cukrów prostych — fruktozy, glukozy i sacharozy. Dotyczy to przede wszystkim owoców suszonych, takich jak morele, daktyle czy rodzynki, ale również świeżych — bananów, ananasów i winogron.

Owoc, który obniża cukier

Na szczęście nie wszystkie owoce są zakazane dla cukrzyków. Bezpieczne są te, które charakteryzuje niski indeks glikemiczny. Truskawki, gruszki, marakuje, brzoskwinie, jabłka czy mandarynki w ograniczonej ilości okazują się nie działać negatywnie na poziom cukru we krwi. Istnieje też taki owoc, który nie tylko nie szkodzi cukrzykowi, ale wprost mu pomaga.

Sok z granatu ma zaskakujące właściwości
Sok z granatu ma zaskakujące właściwości© canva.com

Mowa tu o granacie. Jak podaje Fakt, w opublikowanym na łamach "Current Developments in Nutrition" badaniu wykazano, że sok z granatu spowodował wyraźny spadek poziomu cukru we krwi. W eksperymencie napój podano grupie 21 cukrzyków i zanotowano te zaskakujące wnioski z jednym tylko, bardzo ważnym warunkiem.

Naukowcy ostrzegli, że prozdrowotne działanie soku z granatu będzie działało, jeśli przestrzegane będą jego zalecane dawki. Te wynoszą 40 ml soku dziennie dla osób dorosłych i 20 ml dla dzieci. Co ciekawe, ten produkt zadziała wtedy pozytywnie nie tylko na poziom cukru we krwi, ale również cholesterol. To doskonały dowód na to, że da się jednak połączyć to, co zdrowe, z tym, co smaczne!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także